«Διπλό» της Πυλαίας στην Νέα Φιλαδέλφεια - greekhandball.com

«Διπλό» της Πυλαίας στην Νέα Φιλαδέλφεια

Eκτός έδρας νίκη επί του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας πέτυχε η Πυλαία, που επικράτησε με 26-28, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Handball Premier.

Οι Θεσσαλονικείς προηγούνταν στα πρώτα δέκα λεπτά, όμως ο Ιωνικός ανέλαβε αμέσως μετά τα ηνία και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με υπέρ του σκορ 15-12. Στο 45ο λεπτό, η Πυλαία ισοφάρισε σε 21-21 και ακολούθως βρέθηκε σε θέση «οδηγού». Η ομάδα του Μπάμπη Ανανιάδη διατήρησε το προβάδισμα έως το φινάλε και κατέκτησε δύο πολύτιμους βαθμούς.

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ - ΠΥΛΑΙΑ 26-28

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-5, 8-7, 12-9, 13-10, 15-12 (ημίχρονο), 17-16, 20-18, 21-21, 21-23, 22-26, 26-28

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ: Κιαρτζίδης, Αϊβαλιώτης Σ. 4, Αργυράκης 4, Ζαχάρης, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Βασιλείου-Τσάφος, Αϊβαλιώτης Π., Χαντέλης 4, Μπούτος, Καραμασιώτης 2, Μαντζόπουλος 5, Χελιώτης 2, Λιόλιος 5, Μπαλάσκας, Λόλας

ΠΥΛΑΙΑ: Ζαφείρης 3, Μέτσης 1, Ελευθεριάδης Γ. 9, Τσαμεσίδης 7, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 2, Τριανταφυλλίδης 1, Σαμαράς, Μπάτζιος 4, Αλεξανδρίδης 1, Παπαγεωργίου, Ελευθεριάδης Χ., Αλατσατιάνος, Γιαννακόπουλος, Παπαδόπουλος

Διαιτητές: Βήτας-Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 6-3 (Κόκκινη: Ζαφείρης, 53:57, τρία δίλεπτα), Πέναλτι: 4/5-5/6