Νίκη στην... κόψη του ξυραφιού για τον ΠΑΟΚ στην Νέα Φιλαδέλφεια - greekhandball.com

Νίκη στην... κόψη του ξυραφιού για τον ΠΑΟΚ στην Νέα Φιλαδέλφεια

Ο ΠΑΟΚ «πέρασε», αν και δύσκολα, από την Νέα Φιλαδέλφεια, όπου επικράτησε του Ιωνικού με 23-24, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Handball Premier.

Ο Ιωνικός βρισκόταν μπροστά στο σκορ στα πρώτα 15 λεπτά του παιχνιδιού, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και στην συνέχεια προηγήθηκε. Στο ημίχρονο ο Δικέφαλος του Βορρά είχε προβάδισμα δύο τερμάτων (11-13).

Στο δεύτερο μέρος, οι Θεσσαλονικείς διηύρυναν την διαφορά και στο 55ο λεπτό προηγούνταν με 20-24. Ωστόσο, στο τελευταίο πεντάλεπτο η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη δεν δέχθηκε γκολ (ο ΠΑΟΚ σκόραρε μόλις δύο φορές στα τελευταία 15 λεπτά) και πέτυχε τρία, αλλά δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα, μολονότι είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με πέναλτι, που ανέλαβε να εκτελέσει ο Αϊβαλιώτης, ο οποίος όμως αστόχησε στέλνοντας την μπάλα άουτ, επτά δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε.

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ - ΠΑΟΚ 23-24

Τα πεντάλεπτα:  2-1, 6-2, 7-5, 8-8, 9-10, 11-13 (ημίχρονο), 13-16, 14-19, 16-22, 18-23, 20-24, 23-24

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ: Αϊβαλιώτης 8, Αργυράκης, Παπαδόπουλος, Ζαχάρης, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Βασιλείου 1, Χαντέλης, Μπούτος 5, Καραμασιώτης, Μαντζόπουλος 2, Χελιώτης, Λιόλιος 7, Χάλαρης, Μπαλάσκας, Λόλας

ΠΑΟΚ: Γκιγκόφ, Σεληζάνος, Τσαμουρίδης 2, Παπάζογλου 3, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 1, Αποστόλου 1, Μπάρμπας, Βαφείδης 2, Σεϊρεκίδης 4, Μανωλούδης, Καβουσανάκης 1, Τριανταφυλλίδης, Στογιάνοβιτς 5, Τζωρτζίνης 3, Μισαηλίδης

Διαιτητές: Τόλιος – Μερτινιάν, Δίλεπτα: 6-5, Πέναλτι: 2/5 – 3/4