Προβάδισμα ενόψει των τελικών απέκτησε ο Ολυμπιακός, που κυριάρχησε του ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Προβάδισμα ενόψει των τελικών απέκτησε ο Ολυμπιακός, που κυριάρχησε του ΠΑΟΚ

Προβάδισμα για τους τελικούς της Handball Premier απέκτησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με 22-26 του ΠΑΟΚ, στην Θεσσαλονίκη, σε ματς για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ της Β' φάσης του Πρωταθλήματος.

Οι Ερυθρόλευκοι προηγούνταν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Στο πρώτο μέρος, διατηρούσαν μικρή διαφορά έως και το 25ο λεπτό, όμως στο ημίχρονο κατάφεραν να έχουν προβάδισμα πέντε τερμάτων (11-16). Στην επανάληψη, οι Πειραιώτες συνέχισαν να διατηρούν διαφορά ασφαλείας μέχρι και το 40ο λεπτό, ωστόσο ο ΠΑΟΚ μείωσε στα δύο γκολ (18-20) στο 45ο λεπτό, ο Ολυμπιακός διηύρηνε την διαφορά και τελικά κυριάρχησε.

Σημειώνεται ότι ο Δικέφαλος του Βορρά δεν είχε στην διάθεσή του τον Σεϊρεκίδη, ο οποίος υπέστη ρήξη χιαστών στο προχθεσινό (21/02) ματς με αντίπαλο την Μπάια Μάρε, για το EHF European Cup, ενώ στερήθηκε τον Στογιάνοβιτς, ο οποίος στις αρχές του σημερινού αγώνα χτύπησε στον αχίλλειο τένοντα και αποχώρησε ως τραυματίας.

ΠΑΟΚ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 22-26

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-6, 6-8, 7-9, 10-13, 11-16 (ημίχρονο), 12-17, 14-19, 18-20, 19-22, 19-24, 22-26

ΠΑΟΚ: Γκιγκόφ, Γιορανίδης, Δεληζάνος, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς, Αποστόλου, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μανωλούδης, Καβουσανάκης 4, Τριανταφυλλίδης 2, Στογιάνοβιτς 4, Τζωρτζίνης 6, Μισαηλίδης 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κοτανίδης, Κρητικός, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς, Κανδύλας 2, Μπάγιος 4, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 3, Αραπακόπουλος, Πασσιάς 4, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 3, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 2, Μπάουερ

Διαιτητές: Πατιός-Τσιανάς, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 2/4-0/1