Η ΑΕΚ στάθηκε στο ύψος της στην Ουγγαρία, αλλά ηττήθηκε μ' ένα γκολ διαφορά - Χαμένο πέναλτι και τετ α τετ στο τελευταίο λεπτό από την Ένωση - greekhandball.com

Την ήττα με σκορ 25-24 γνώρισε η ΑΕΚ στην Ουγγαρία με αντίπαλο την Γκρούντφος Ταταμπάνια, σε ματς για την 7η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου του EHF European League. Η Ένωση πάλεψε μέχρι το τέλος, όμως οι λεπτομέρειες έκαναν την διαφορά και πλέον, μολονότι απομένουν τρεις αγωνιστικές έως το φινάλε (δύο στην έδρα της), οι πιθανότητες πρόκρισης στην φάση των «16» περιορίστηκαν. Η ελληνική ομάδα βρέθηκε ακόμα και με πέντε γκολ μπροστά στο σκορ στο 36ο λεπτό, στο 56ο λεπτό προηγούνταν μ' ένα τέρμα διαφορά, όμως οι γηπεδούχοι, που στάθηκαν τυχεροί στο τελευταίο λεπτό, αφού ο Τζηράς έχασε πέναλτι και ο Αραμπατζής δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα σε τετ α τετ, σημείωσαν δύο γκολ και πανηγύρισαν τους δύο βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος, το παιχνίδι είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ. Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που πρώτοι πήραν το προβάδισμα και η ΑΕΚ ισοφάρισε (1-1) με τον Πλάθα στο 04:35. Ήδη στο 5ο λεπτό ο τερματοφύλακας της Ένωσης, που πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, μετρούσε τρεις επεμβάσεις. Η ελληνική ομάδα πήρε για πρώτη φορά τα ηνία χάρη σε τέρμα του Μυλωνά στο 05:33, οι Ούγγροι κατάφεραν να ισοφαρίσουν και στο 10:24 προηγήθηκαν με δύο γκολ διαφορά (5-3). Στο 19:19 η ΑΕΚ πέτυχε να φέρει εκ νέου το ματς στα ίσα (7-7) και στο 23:46 βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 8-9. Οι Κιτρινόμαυροι δεν μπόρεσαν, παρ' όλα αυτά, να «χτίσουν» διαφορά άνω του ενός τέρματος, έως το τέλος του ημιχρόνου η Γκρούντφος Ταταμπάνια ισοφάρισε τέσσερις φορές (9-9, 10-10, 11-11, 12-12) και το πρώτο μισάωρο ολοκληρώθηκε με σκορ 12-12.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ προηγήθηκε, για πρώτη φορά στο ματς, με δύο τέρματα διαφορά (12-14), στο 33:13, με γκολ του Μυλωνά και στο 36:43 είχε προβάδισμα πέντε γκολ (12-17). Η γηπεδούχος ομάδα μείωνε σταδιακά και στο 40:02 πλησίασε στα δύο τέρματα (16-18). Η ΑΕΚ έβρισε τον δρόμο προς τα δίχτυα, διηύρηνε την διαφορά στα τρία γκολ, όμως η Γκρούντφος Ταταμπάνια δεν επέτρεπε στην ελληνική ομάδα να ξεφύγει και μείωνε στα δύο τέρματα. Στο 46:25 πλησίασε στο ένα γκολ (20-21), το ίδιο έπραξε και στο 49:47 (21-22) και στο 50:31 ισοφάρισε ξανά, μετά από το πρώτο μέρος, σε 22-22. Στο 53:14 η ουγγρική ομάδα πήρε το προβάδισμα (23-22), έπειτα από 34 λεπτά, ο Ουγκάλντε ισοφάρισε (23-23), ο Λέμος στο 56:27 έβαλε την Ένωση και πάλι σε θέση οδηγού (23-24), αλλά στο 58:05 η Γκρούντφος Ταταμπάνια πέτυχε το 24-24. Ένα λεπτό πριν από το φινάλε, η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι, ο Τζηράς ανέλαβε να το εκτελέσει, όμως η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι και στο 59:22 οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 25-24. Εννέα δευτερόλεπτα πριν από την λήξη της αναμέτρησης ο γκολκίπερ της Ταταμπάνια, Μπαρτούζ, επενέβη σωτήρια (15η επέμβαση) αποκρούοντας την μπάλα σε τετ α τετ με τον Αραμπατζή και έτσι οι Ούγγροι εξασφάλισαν την νίκη.

ΓΚΡΟΥΝΤΦΟΣ ΤΑΤΑΜΠΑΝΙΑ - ΑΕΚ 25-24

ΓΚΡΟΥΝΤΦΟΣ ΤΑΤΑΜΠΑΝΙΑ : Τοτ, Γιουχάζ 2, Περένι, Χόρνιακ, Στόινιτς, Μπαρτούζ, Σουνάικο 2, Μπαλόγκ 2, Γκιόρι 7, Ούρμπαν 2, Αντσίν 6, Ζντόλικ 3, Ούσαλ, Φοτάχε, Φεκέτε 1, Μποντόρ

ΑΕΚ: Μπουκοβίνας, Παπαδιονυσίου 1, Νικολαΐδης, Ουγκάλντε 4, Πλάθα 5, Λέμος 4, Αραμπατζής 4, Τζηράς, Μπριάτκα, Σεβέλεφ, Στεφάνοβιτς, Άντζελιτς, Μυλωνάς 4, Ηλιόπουλος, Μόγια, Καλόμοιρος 1

Διαιτητές: Βέσοβιτς - Μίτροβιτς (Μαυροβούνιο), Δίλεπτα: 7-3, Πέναλτι: 5/5-1/4