Δεύτερη νίκη της Ασπίδας Ξάνθης, επί της Προσοτσάνης, στην Α2 Ανδρών - greekhandball.com

Δεύτερη νίκη της Ασπίδας Ξάνθης, επί της Προσοτσάνης, στην Α2 Ανδρών

Την δεύτερή της νίκη στο Πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών (2ος όμιλος - Β' υποόμιλος), και πάλι επί της Προσοτσάνης, πέτυχε η Ασπίδα Ξάνθης, που επικράτησε εντός έδρας με 30-25.

Η ομάδα της Ξάνθης προηγούνταν στα πρώτα 10 λεπτά, η Προσοτσάνη βρέθηκε στην συνέχεια σε θέση «οδηγού», όμως στο 25ο λεπτό η Ασπίδα ανέλαβε ξανά τα ηνία και το ημίχρονο «έκλεισε» με σκορ 17-15 υπέρ της. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι πίεζαν, ώστε να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, όμως η Ασπίδα διατήρησε το προβάδισμα και επιβλήθηκε των αντιπάλων της.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 30-25

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 7-6, 8-9, 10-11, 14-12, 17-15 (ημίχρονο), 18-16, 21-18, 22-21, 25-23, 26-24, 30-25

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: Αγαθόνικος 5, Ασκελίδης 1, Βασιλακόπουλος 2, Θεοδωρόπουλος 6, Εποιμενίδης, Λευθέρης, Λιόντος 2, Μαρκοπουλιώτης 7, Μόσχος, Μπέτζιος, Ναθαναηλίδης 2, Παπαδόπουλος 1, Πατσατζής, Σαλήογλου, Φραγκούλης 4

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: Βασιλείου, Φιλίππου 4, Μπουλούκης 2, Καραμούλας 6, Τσεπενέκης 3, Σαββίδης 2, Μαργαριτίδης, Δρανόβαλης 3, Κοτζαπαναγιώτης 2, Νάνος, Στεργιάκος 3

Δίλεπτα: 4-3 (Κόκκινη: Πατσατζής, 31:27 / Tσεπενέκης, 51:36), Πέναλτι: 2/3-1/1