Πρόκριση στους «16» για τον ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Πρόκριση στους «16» για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Ανδρών, καθώς επικράτησε με 27-33 του Διομήδη Άργους, στην Νέα Νίο, σε αγώνα για τον 2ο γύρο του θεσμού. Ο Δικέφαλος του Βορρά θα αντιμετωπίσει τον Αερωπό Έδεσσας, εκτός έδρας, την Τετάρτη 2 Φεβρουαρίου ή το Σαββατοκύριακο 5-6 Φεβρουαρίου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι χέρι» στο σκορ, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, μετά από την λήξη του πρώτου μέρους, με προβάδισμα δύο τερμάτων (11-13). Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, η ομάδα του Πάνου Γούσιου προηγήθηκε με τέσσερα γκολ (15-19), ωστόσο οι «Λύκοι» μείωσαν και στο 50ο λεπτό το σκορ ήταν 22-23. Πέντε λεπτά πριν από το φινάλε, η διαφορά ήταν επίσης στο ένα τέρμα (26-27), όμως ο ΠΑΟΚ διατήρησε τα ηνία και κατάφερε να πανηγυρίσει την νίκη.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ - ΠΑΟΚ 27-33

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-6, 8-8, 9-9, 11-11, 11-13 (ημίχρονο), 12-15, 15-19, 19-22, 22-23, 26-27, 27-33

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ: Σεβέλεφ 6, Τζίμπουλας 4, Αναγνωστόπουλος, Μούγιτς Γ., Μάλλιος 9, Τερλέτσκι, Χατζηκωνσταντίνου, Λαστσάκου, Κωστούλας, Μπακ 2, Σιατιρλής, Μάνθος 3, Τσερνικάου, Μανασάκης, Μούγιτς Τ. 3, Ολιβέιρα

ΠΑΟΚ: Γκιγκόφ 1, Τσαμουρίδης, Παπάζογλου 2, Νικολαΐδης, Μέντουριτς, Αποστόλου, Μπάρμπας, Βαφείδης 1, Σεϊρεκίδης, Μανωλούδης, Καβουσανάκης, Τρινταφυλλίδης, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 8, Τζωρτζίνης, Μισαηλίδης 4

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Τόλιος, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 4/6-1/1