Κυρίαρχη η Δόξα Βύρωνος με αντίπαλο τον Αθηναϊκό - greekhandball.com

Κυρίαρχη η Δόξα Βύρωνος με αντίπαλο τον Αθηναϊκό

Nίκη στο νήμα, όπως εξελίχθηκε το ματς, πέτυχε η Δόξα Βύρωνος επί του Αθηναϊκού, του οποίου επικράτησε με 23-22, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών (1ος όμιλος - Β' υποόμιλος).

Στο 10ο λεπτό, ο Αθηναϊκός πήρε το προβάδισμα (5-6), όμως άμεσα η ομάδα του Βύρωνα ανέλαβε τα ηνία και στο ημίχρονο προηγούνταν με 13-11. Στην επανάληψη, «έχτισε» σταδιακά διαφορά και στο 55ο λεπτό βρισκόταν μπροστά με 23-17. Ο Αθηναϊκός σημείωσε πέντε τέρματα στα τελευταία πέντε λεπτά, ενώ η Δόξα κανένα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να «κλέψουν» βαθμό.

ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ - ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 23-22

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-6, 7-6, 10-8, 11-10, 13-11 (ημίχρονο), 15-13, 17-13, 19-14, 20-15, 23-17, 23-22

ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ: Αποστόλου, Ακάλεστος 5, Χατζηαλεξανδρής 4, Τσερπές, Μίχος 3, Όρκας 1, Μπούτος 3, Λάλας, Καλαμάτας, Γεωργίου, Αϊβάζης, Ζαλόγιαννος, Συνοδινός, Χειβιδόπουλος 6, Χριστόπουλος 1, Παπαδιονυσίου

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Παντελάκης, Τσικριτέας 3, Ρηγανάκος, Κραουνάκης 1, Στυλιανός, Μαγκαφουράκης, Κατσίκης 6, Ορφανόπουλος 3, Παπαϊωάννου, Οικονομίδης, Μπεκιάρης, Νικολάου, Φάμπατς 6, Λογοθέτης 2, Σομπιρακούλ, Τσεύλικος

Διαιτητές: Τόλιος-Φωκίτης, Δίλεπτα: 6-2, Πέναλτι: 1/2-0/3