Η ΑΕΚ επικράτησε του Δούκα, ετοιμάζεται για το ντέρμπι, αλλά αγωνιά παράλληλα για τον τραυματισμό του Μπουκοβίνα - greekhandball.com

Η ΑΕΚ συνάντησε σθεναρή αντίσταση για μεγάλο χρονικό διάστημα της σημερινής (11/12) αναμέτρησης με αντίπαλο τον Δούκα, που διεξήχθη στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Handball Premier (1ος όμιλος), όμως τελικά κυριάρχησε με σκορ 29-41, στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, όπου αγωνίστηκε ως τυπικά φιλοξενούμενη, λόγω μη διαθεσιμότητας της έδρας των Κυανόλευκων, του «Δαΐς».

Στο πρώτο μέρος, η ομάδα του Κωστή Μπούνα προηγούνταν (με εξαίρεση το 2-2) για 16 λεπτά, ωστόσο η Ένωση ισοφάρισε τότε σε 10-10 και στο 21ο λεπτό πήρε το προβάδισμα (13-14) για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Ο Δούκας μείωσε σε 17-18 στο 28ο λεπτό, αλλά στο ημίχρονο οι Κιτρινόμαυροι είχαν αποκτήσει διαφορά δύο τερμάτων (18-20).

Στην επανάληψη, στο 35ο λεπτό, η ΑΕΚ προηγούνταν με 21-25, όμως το σύνολο των Εκπαιδευτηρίων «ροκάνισε» την διαφορά και στο 40ο λεπτό μείωσε σε 24-25. Παρ' όλα αυτά, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Ένωση δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, είχε τον καθολικό έλεγχο και επιβλήθηκε.

Ωστόσο, δέχθηκε πλήγμα στο 55ο λεπτό, όταν ο τερματοφύλακάς της, Μπουκοβίνας, στην προσπάθειά του να μεταβιβάσει γρήγορα την μπάλα, στραβοπάτησε, καθώς «κόλλησε» το δεξί πόδι του στο τερέν και οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για διάστρεμμα, γεγονός που συνεπάγεται ότι ενδεχομένως να απουσιάσει από το ντέρμπι της Τετάρτης (15/12) κόντρα στον Ολυμπιακό.

ΔΟΥΚΑΣ - ΑΕΚ  29-41

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 9-6, 10-7, 13-12, 14-17, 18-20 (ημίχρονο), 21-23, 24-25, 24-30, 24-32, 26-37, 29-41

ΔΟΥΚΑΣ: Μαρκατάτος 1, Παγιάτης 6, Παπαδάκης, Τσιγαρίδας 7, Κοβάνης 1, Μπατής 1, Νικολίνταης,  Γερουλάνος 3, Βούλγαρης, Ασλής, Πάνου, Ντούνης 1, Γιάντσα 6, Τζανιδάκης, Μπάρκας, Στεφανίτσης 3

ΑΕΚ: Αραμπατζής 6, Μπριάτκα 4, Τζηράς 5, Άντζελιτς, Νικολαΐδης 4, Στάθης, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας 1, Πλάθα 6, Μόγια 7, Κοτσιώνης, Ουγκάλντε 1, Μπεντζιλαλί, Δικαιούλιας 1,  Καλόμοιρος 4, Μπεριά 2

Διαιτητές: Κινατζίδης - Φωτακίδης, Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 3/4-1/1