Τα σχόλια της EHF για την μεγάλη νίκη της Ελλάδας επί του Βελγίου - greekhandball.com

Τα σχόλια της EHF για την μεγάλη νίκη της Ελλάδας επί του Βελγίου

«Προβάδισμα, αν και πρόωρο, πήραν Ελλάδα και Τουρκία στην μάχη για την εξασφάλιση μιας θέσης στην δεύτερη προκριματική φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος», σημείωσε η ευρωπαϊκή Ομοσπονδία σε κείμενό της για τις νίκες της Γαλανόλευκης επί του Βελγίου (27-29) και της Τουρκίας επί του Κοσόβου (25-23).

Παράλληλα, η EHF τόνισε σχετικά με την επικράτηση της Εθνικής Ανδρών της Ελλάδας: «Το Βέλγιο ξεκίνησε δυνατά και κυριαρχούσε για 15 λεπτά, πριν ο Κωστακίδης βάλει μπροστά στο σκορ την Ελλάδα, για πρώτη φορά, πετυχαίνοντας το 5-6. Το Βέλγιο, που έχανε με 2 γκολ διαφορά στο ημίχρονο (12-14), ανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και πριν από το 40ο λεπτό προηγούνταν με 18-17. Ο έμπειρος δεξιός εξτρέμ, Τζηράς, ήταν παίκτης - κλειδί για τους φιλοξενούμενους, που απάντησαν γρήγορα και κατάφεραν 15 λεπτά πριν από το φινάλε να καθίσουν ξανά σε θέση ''οδηγού''. Το Βέλγιο συνέχισε να μάχεται, μειώνοντας από τα 4 γκολ διαφορά στο 1, 2:30 λεπτά πριν από την λήξη. Η Ελλάδα, ωστόσο, είχε κάνει ήδη αρκετά».