Μεγάλη νίκη για τον Ζαφειράκη Νάουσας επί του Φιλίππου Βέροιας - greekhandball.com

Μεγάλη νίκη για τον Ζαφειράκη Νάουσας επί του Φιλίππου Βέροιας

Mεγάλη νίκη στο κατάμεστο από θεατές γήπεδό του πέτυχε ο Ζαφειράκης Νάουσας, ο οποίος επιβλήθηκε με 29-26 του Φιλίππου Βέροιας για την 8η αγωνιστική της Handball Premier (2ος όμιλος). Έτσι, η ομάδα της Νάουσας «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, έχει 4 πόντους και ουραγός είναι πλέον ο Φίλιππος.

Το σύνολο της Ημαθίας ανέλαβε τα ηνία γύρω στο 15ο λεπτό και έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που έληξε 12-14, προηγούνταν. Στην επανάληψη, ο Ζαφειράκης, κορυφαίοι από τον οποίο ήταν οι Θεοδωρόπουλος, Ρότζιος, Τσαγκεράς, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 45ο λεπτό (22-21) και μέχρι το φινάλε του αγώνα, που είχε ένταση, διατηρούνταν σε θέση οδηγού.

Σημειώνεται ότι το παρών στο ματς δεν έδωσε ο Γάλλος τερματοφύλακας του Ζαφειράκη, Ρονάν Λε Πεγιέ, ο οποίος επέστρεψε στην πατρίδα του.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 29-26

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 4-4, 6-8, 7-10, 10-12, 12-14 (ημίχρονο), 15-17, 19-19, 22-21, 24-23, 26-24, 29-26

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ: Μαυροδουλάκης, Κανιζάι 2, Πίτος 3, Θεοδωρόπουλος 11, Δασκαλόπουλος, Γαλίτης, Πινακούδης, Τσάτσας, Τζουβάρας 1, Μπουμπουλέντρας, Ρότζιος 7, Τσαγκεράς 5, Τσουκαλάς, Κρέξης, Δάιος, Μπόλας

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: Κριούτσκοφ, Κωστακίδης 8, Μούγιτς 5, Άγκοβιτς, Σόφρανατς, Ατσίμοβιτς 1, Μπαλτατζής 2, Κουκουτσίδης 2, Ρίζος, Φιλόσογλου Β., Παπαδόπουλος 8, Παπαγιάννης, Κυριακίδης, Φιλόσογλου Κ., Εμμανουήλ, Τσαμήτρος

Διαιτητές: Γράψας - Κυριακού, Δίλεπτα: 5-6 (Αποβολές: Κωστακίδης, 60:00, εξύβριση, κρατήθηκε δελτίο / Σόφρανατς, 59:12, τρίτη δίλεπτη)

*Οι διαιτητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα τα εξής: “Με τη λήξη του αγώνα, ο αθλητής της Β’ ομάδας Κωστακίδης Παντελεήμων κλώτσησε την μπάλα προς την κερκίδα, ενώ εξύβρισε τον διαιτητή Π. Γράψα. Για το λόγο αυτό αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα και κρατείται το δελτίο του”.