Η ψυχωμένη Δράμα επικράτησε στο φινάλε της μαχητικής Πυλαίας - greekhandball.com

Η ψυχωμένη Δράμα επικράτησε στο φινάλε της μαχητικής Πυλαίας

H Δράμα έσωσε την... παρτίδα στο φινάλε της αναμέτρησής της με αντίπαλο την ιδιαίτερα μαχητική Πυλαία και επικράτησε 33-31 για την 8η αγωνιστική της Handball Premier (2oς όμιλος), σ' ένα «χορταστικό» ματς, που διεξήχθη παρουσία 600 θεατών.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν μπροστά στο σκορ στα πρώτα 15 λεπτά, η Δράμα κατάφερε ωστόσο να προηγηθεί στην συνέχεια, αλλά η ομάδα του Μπάμπη Ανανιάδη βρήκε τον τρόπο, για να ανακτήσει τα ηνία στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους, το οποίο ολοκληρώθηκε μ' εκείνη να έχει προβάδισμα δύο τερμάτων (20-18).

Στα πρώτα 10 λεπτά της επανάληψης η Πυλαία βρισκόταν σε θέση οδηγού, όμως οι Δραμινοί πέτυχαν να ανατρέψουν και πάλι την εις βάρος τους κατάσταση και στο 50ο λεπτό προηγούνταν με 26-28. Η Πυλαία ισοφάρισε σε 29-29 πέντε λεπτά πριν από το τελευταίο σφύριγμα, αλλά το σύνολο του Σάκη Βαλαβάνη, που φαίνεται να έχει το... μυαλό του στην Ευρώπη (αγωνίζεται στις 27/11), κυριάρχησε παίρνοντας σημαντική βοήθεια από τον τερματοφύλακα, Παπάζογλου. Σημειώνεται πως πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο γκολκίπερ της Πυλαίας, Μπαμπατζανίδης.

ΔΡΑΜΑ - ΠΥΛΑΙΑ 33-31

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 9-7, 10-12, 15-14, 20-18 (ημίχρονο), 22-18, 22-21, 25-25, 26-28, 29-29, 33-31

ΔΡΑΜΑ: Toζακίδης, Παπάζογλου 1, Καφαντάρης, Μπουγκαρίνοβιτς 1, Νίκολιτς 8, Χαϊτίδης 4, Κοβογλανίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 1, Τορνικίδης 3, Τόσκας 6, Καβάζης, Δεμερτζίδης, Παπαδόπουλος 7, Κρανιώτης, Σίνα 1

ΠΥΛΑΙΑ: Mπαμπατζανίδης, Ζαφείρης, Ελευθεριάδης 8, Κουκμίσης Ν., Τσαμεσίδης 5, Γιαννακίδης, Κουκμίσης Κ. 5, Τριανταφυλλίδης 4, Σαμαράς, Μπάτζιος 6, Αλεξανδρίδης 1, Παπαγεωργίου Α. 1, Αλατσατιάνος, Γιαννακόπουλος 1, Λασκαρούδης, Παπαγεωργίου Δ.

Διαιτητές: Μπέτμαν - Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 0/3-3/6