Πρόκριση με '' Κέπε '' για την Νέα Ιωνία, σε '' τρελό '' ματς με την Πυλαία - greekhandball.com

Πρόκριση με '' Κέπε '' για την Νέα Ιωνία, σε '' τρελό '' ματς με την Πυλαία

Με πρώτη σκόρερ την Νικολίνα Κεπεσίδου, η οποία πέτυχε 7 τέρματα, η Νέα Ιωνία νίκησε στη Μίκρα την Πυλαία με 24-21 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το ματς είχε χαρακτήρα ντέρμπυ, εύλογα, καθώς η Νέα Ιωνία είναι πάντα ισχυρή και σοβαρή ενώ και η Πυλαία έχει δυναμώσει με ουσιαστικές επιλογές και αναμφίβολα, δικαιούται να έχει φιλοδοξίες σε αυτή τη σεζόν.

Στο ημίχρονο, μάλιστα, η Πυλαία προηγήθηκε 14-13, αλλά, στο δεύτερο ημίχρονο  η Νέα Ιωνία μπήκε δυναμικά από την αρχή,  έδειξε καλύτερη συμπεριφορά στον αμυντικό τομέα, δέχθηκε μόλις 7 τέρματα ενώ πέτυχε 11 και επικράτησε.

Μάλιστα, στο διάστημα από το 30΄έως το 50΄ , το επιμέρους σκορ ήταν 8-2 υπέρ της Νέας Ιωνίας, η οποία ωστόσο σκόραρε μόλις 1 φορά στο τελευταίο τέταρτο, σε ένα ματς με έντονες ανατροπές, διακυμάνσεις και αλλαγές συναισθημάτων.

Η Πυλαία βρέθηκε να χάνει με 23-16 στο 50΄, αλλά, παρά την αντεπίθεση της δεν μπόρεσε να κάνει κάτι καλύτερο από την μείωση της διαφοράς στα 3 γκολ.

Τα πεντάλεπτα : 3-2, 5-6, 7-7, 9-8, 10-11, 14-13 ( ημίχρονο ), 15-17, 16-17, 17-21, 16-23, 18-23, 21-24.

Διαιτητές : Μπέτμαν-Τζαφερόπουλος.

ΠΥΛΑΙΑ ( Βακάλης ) : Χ.Τροχίδου 2, Καπρινιώτη, Μ.Κουκμίση , Ζηνωνίδου, Αμπατζίδου, Κερλίδη 3, Ποιμενίδου 1, Ελ. Τροχίδου 5, Κ.Κουκμίση 2, Κωστοπούλου 3, Θεοδοσοπούλου, Σελεμίδου 3, Αθανασοπούλου, Ιωαννίδου, Τσερέπη, Πετρίδου.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ ( Ζιβούλοβιτς ) : Μ.Κεπεσίδου, Μανιά 6, Κοντοστέργιου, Ανδρίτσου 3, Κοτρώτσιου, Μυλωνά, Κολλύρη, Καρελά 3, Μακρή, Φράγκου, Ντιμτσούδη, Ν.Κεπεσίδου 7, Διακογιάννη 1, Χαριτίδη 2, Μουρατίδου, Στουγιαννίδου 2.