Με '' Αρχάγγελο Ραφαήλ '' τον υπέροχο Μπέτσιο, διπλό της Ασπίδας στην Προσοτσάνη - greekhandball.com

Η Ασπίδα Ξάνθης ( πρώτη ομαδική φωτο ), σε πολύ ωραίο παιχνίδι, νίκησε εκτός έδρας την Προσοτσάνη ( δεύτερη ομαδική φωτο ) σε συνάντηση για την Α2 Ανδρών, με 29-28.

Θαυμάσια απόδοση του γκολκίπερ Ραφαήλ Μπέτσιου που έγινε κυριολεκτικά '' Αρχάγγελος Ραφαήλ '' σηκώνοντας Ασπίδα για την ομάδα της Ξάνθης ενώ τα 10 γκολ του αριστερού ίντερ Θεοδωρόπουλου έδωσαν ώθηση στους φιλοξενούμενους που πήραν σπουδαία νίκη απέναντι σε αγωνιστικό έως την εκπνοή αντίπαλο.

Αν και σε διαστήματα του αγώνα, η Ασπίδα είχε ξεφύγει με 4 γκολ  ενώ προηγήθηκε ακόμα και με 7 τέρματα στο ξεκίνημα της επανάληψης ( με 19-12 ), η Προσοτσάνη ( που ήταν μπροστά στο πρώτο μέρος με 2 γκολ, αλλά, σε εκείνο το σημείο δέχθηκε δύο δίλεπτες και στη συνέχεια βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ ) αντέδρασε, ήταν ρευστή η εξέλιξη μετά το 45΄και έως το τέλος και εντέλει το αποτέλεσμα κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Η τελευταία επίθεση έγινε από την Προσοτσάνη, που αν και έπαιζε με παίκτη παραπάνω, έχασε την ευκαιρία, με άστοχη επιλογή και έτσι έμεινε το 29-28 για την Ασπίδα που πήρε την νίκη σε ένα χαντμπολικό ματς, με σασπένς και εύσημα και για τις δύο ομάδες.

Τα πεντάλεπτα : 2-1, 3-3, 6-6, 9-8, 12-12, 12-16 ( ημίχρονο ), 12-19, 17-21, 20-23, 23-24, 25-26, 28-29.

Διαιτητές : Ηλιάδης-Σαπανίδης.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ : Βασιλείου, Φιλίππου 5, Μπουλούκης 6, Καραμούδας 4, Τσεβενέκης 2, Σαββίδης 4, Μαργαριτίδης, Δρανόβαλης 2, Φιδάνας 4, Γκανάς, Βεδούρας, Μάνος, Στεργιάτος, Κασάπης, Κοτζαπαναγιώτης 1.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ :  Αγαθόνικος 5, Ακτενίζογλου 3, Βασιλακόπουλος 2, Εποιμενίδης, Θεοδωρόπουλος 10, Λευθέρης, Λιόντος 2, Μαρκοπουλιώτης 4, Μόσχος, Μπέτσιος, Ναθαναηλίδης 1, Χαραλαμπάκης 2.