Ο Στογιάνοβιτς χάρισε την νίκη στον ΠΑΟΚ στα τελευταία δευτερόλεπτα - greekhandball.com

Ο Στογιάνοβιτς χάρισε την νίκη στον ΠΑΟΚ στα τελευταία δευτερόλεπτα

Ο Λούκα Στογιάνοβιτς πέτυχε στο φινάλε το νικητήριο τέρμα του ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας της Πυλαίας με 22-21, για την 7η αγωνιστική της Handball Premier (2ος όμιλος) και χάρισε την νίκη στην ομάδα του. Ο Δικέφαλος του Βορρά κατάφερε, έτσι, χάρη στο γκολ του Σέρβου στα τελευταία τριάντα δευτερόλεπτα, να ολοκληρώσει τον πρώτο γύρο έχοντας μόνο νίκες (έξι στα έξι - ένα ρεπό).

Το σκορ είχε αρκετές εναλλαγές, άλλοτε είχε το προβάδισμα η μία ομάδα και άλλοτε η άλλη. Στο ημίχρονο η Πυλαία προηγούνταν με 9-12, όμως ο ΠΑΟΚ δέκα λεπτά πριν από την λήξη ήταν εκείνος που βρισκόταν μπροστά με τρία τέρματα (19-16). Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Μπάμπη Ανανιάδη, που διεκδίκησε την νίκη μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, ισοφάρισε, ωστόσο αυτό δεν στάθηκε αρκετό. Μετά το τέρμα του Στογιάνοβιτς, η Πυλαία είχε δις την ευκαιρία να σκοράρει.

ΠΑΟΚ - ΠΥΛΑΙΑ 22-21

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-3, 4-5, 7-5, 8-8, 9-12 (ημίχρονο), 11-13, 13-13, 15-15, 19-16, 20-18, 22-21

ΠΑΟΚ: Γκιγκόφ, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου 1, Μέντουριτς 1, Αποστόλου 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Σεϊρεκίδης 6, Μανωλούδης, Καβουσανάκης, Τριανταφυλλίδης 1, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 3, Μισαηλίδης 5, Δεληζάνος, Τζωρτζίνης 2

ΠΥΛΑΙΑ: Mπαμπατζανίδης, Ζαφείρης, Μέτσης 2, Ελευθεριάδης 2, Παπαδόπουλος, Τσαμεσίδης 8, Κουκμίσης Κ. 1, Τριανταφυλλίδης 2, Σαμαράς, Μπάτζιος 1, Αλεξανδρίδης 2, Αλατσατιάνος 1, Παπαδόπουλος, Λασκαρούδης 1, Γιαννακόπουλος 1

Διαιτητές: Πατιός - Τσιάνας, Δίλεπτα: 5-6 (Αποβολές: Τσαμουρίδης, 57:45, απευθείας κόκκινη για επικίνδυνο παιχνίδι / Ζαφείρης, 51:55, τρίτη δίλεπτη), Πέναλτι: 3/3-5/5