Ο ΕΣΝ Βριλησσίων επικράτησε του Αθηναϊκού σε ματς με ζωηρό ενδιαφέρον μέχρι το φινάλε - greekhandball.com

Την πέμπτη του νίκη στο Πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών (1ος όμιλος - Β' υποόμιλος) πέτυχε ο ΕΣΝ Βριλησσίων, που επικράτησε στον Βύρωνα του Αθηναϊκού με 30-26, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, το σκορ πήγαινε γκολ γκολ και τελικά το μισάωρο έληξε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες, 12-12. Στην επανάληψη, ο Αθηναϊκός είχε ελαφρύ προβάδισμα, όμως ο ΕΣΝ Βριλησσίων... παραμόνευε, πίεζε και διατηρούνταν σε απόσταση αναπνοής στο σκορ. Ωστόσο, στο τελευταίο πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, που στο 55ο λεπτό προηγούνταν με μόλις ένα τέρμα διαφορά (23-24), «καθάρισαν» το παιχνίδι και τελικά κατέκτησαν δύο ακόμα βαθμούς.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ 26-30

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-4, 6-6, 9-9, 10-11, 12-12 (ημίχρονο), 13-12, 17-16, 20-20, 23-24, 26-30

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Πέρρος 2, Σταυρινόπουλος, Τσικριτέας, Κραουνάκης, Ορφανόπουλος 2, Στυλιανός, Μαγκαφουράκης, Κατσίκης 6, Μπεκιάρης, Παπαϊωάννου, Φάμπατς 9, Λογοθέτης 2, Ρηγανάκος, Σακάλογλου, Σομπιρακούλ 1, Τσεύλικος 4

ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ: Kαμπούρης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος-Περράκης 8, Γλύκας, Αντωνιάδης, Νικολακόπουλος 4, Τσολακίδης, Κουρουτζίδης, Βαμβακάς 1, Αναστασίου 3, Στάθης 6, Χρυσολώρας 3, Μπινιάρης 2, Κορκολής 2, Σαμαράς, Γκένας 1

Διαιτητές: Κινατζίδης - Φωτακίδης, Δίλεπτα: 8-4 (Αποβολή: Σταυρινόπουλος, 59:44, απευθείας κόκκινη για επικίνδυνο παιχνίδι), Πέναλτι: 2/2-5/7