ΑΕΚ 6 επί 6, νίκη με τον μαχητικό Αλέξανδρο - greekhandball.com

ΑΕΚ 6 επί 6, νίκη με τον μαχητικό Αλέξανδρο

Πρώτη νίκη για την ΑΕΚ απέναντι στον Αλέξανδρο Αξιούπολης, με 40-30, σε παιχνίδι για την τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων.

Δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια για την μαχητική ομάδα της Αξιούπολης, που θα μείνει σε κάθε περίπτωση ουραγός στον Ομιλο μετά και από την 2η αγωνιστική.

Στο διάστημα 15'  με 20' ξέφυγε η ΑΕΚ στο σκορ, αρχικά, με διαφορά 5 τερμάτων και στη συνέχεια, σταδιακά, διεύρυνε το προβάδισμα της φθάνοντας στην επανάληψη στην επικράτηση, πέραν αμφισβητήσεως.

Χαρακτηριστική η πολυφωνία αλλά και η ισορροπία της ΑΕΚ στο σκοράρισμα με 6 αθλητές της να σημειώνουν από 6 έως 8 γκολ και συνολικά τα 39 από τα 40 της ομάδας τους.

Τα πεντάλεπτα : 3-3, 6-5, 9-9, 9-15, 11-20, 14-24 ( ημίχρονο ) 17-28, 19-29, 24-32, 26-34, 28-37, 30-40.

Διαιτητές : Ζήσης-Μπράμου

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ : Τουλκερίδης 5, Ε.Κουρούπης 1, Τσορλίνης 2, Καραγιάννης 3, Ξανθόπουλος 9, Κέφαλος 3, Γουβανάκης 3, Παλαμούρας 2, Παπαρίδης , Καρακασίδης, Μόγας 1, Θ. Θεοχαρίδης , Δ.Θεοχαρίδης 1, Ιωαννίδης, Δ.Κουρούπης, Μέλλιος.

ΑΕΚ : Κοσμόπουλος , Βασιλακάκης, Πολυζωγόπουλος 7, Πάλλης, Ματεντζόγλου 6, Παππάς, Παπαδόπουλος , Χατζηπαυλής 6, Ματσίρος, Μπαρμπαρούσης , Καλύβας 8, Σαμλίδης, Λιάκος 1,  Πούλιας 6, 'Εγκαρχος , Βαρδαξόπουλος 6.