«Αφεντικό» η ΑΕΚ κόντρα στον ΠΑΟΚ, επιβλήθηκε με άνεση - greekhandball.com

«Αφεντικό» η ΑΕΚ κόντρα στον ΠΑΟΚ, επιβλήθηκε με άνεση

Η ΑΕΚ κυριάρχησε επί του ΠΑΟΚ στην σημερινή (12/06) αναμέτρηση (28-38) μεταξύ των δύο ομάδων, στην Θεσσαλονίκη, για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ της Handball Premier. Η Ένωση, που ήδη πριν από αυτό το ματς είχε εξασφαλίσει την συμμετοχή της στους τελικούς του Πρωταθλήματος, κατευθύνθηκε από τον συνεργάτη του Δημήτρη Δημητρούλια, Αλέξη Αλβανό, καθώς ο πρώτος, όπως ανακοίνωσε πριν από την έναρξη του παιχνιδιού η Ένωση, βρέθηκε θετικός στον κορονοϊό και δεν ακολούθησε την αποστολή.

Οι Κιτρινόμαυροι, για τους οποίους αγωνίστηκαν από την αρχή του ματς και παίκτες με λιγότερο χρόνο συμμετοχής σε σχέση με άλλους (π.χ. Κοσάνοβιτς, Νικολαΐδης και στην συνέχεια ο Γιάντσα κ.ά.), «παγίδευσαν» τον Δικέφαλο του Βορρά μετά από το 10ο λεπτό και κατάφεραν να «ανοίξουν» την διαφορά. Ο ΠΑΟΚ, για τον οποίο δεν αγωνίστηκαν οι Άρσιτς (προφυλάχθηκε, λόγω τραυματισμού), Καραγκιοζόπουλος (τραυματίας), διατηρούσε επαφή με το σκορ μέχρι τότε και μάλιστα στο 10ο λεπτό το σκορ ήταν 6-8, ωστόσο για τα επόμενα 5 λεπτά οι Ασπρόμαυροι δεν σκόραραν και η ΑΕΚ πέτυχε να προηγείται με 6-14 στο 15ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν διαδρόμους προς την εστία του Γκιγκόφ και κατάφεραν να «εγκλωβίσουν» τον ΠΑΟΚ αμυντικά, με αποτέλεσμα να ελέγχουν σε απόλυτο βαθμό τον ρυθμό του αγώνα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 10-24.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένος, όμως δεν μπόρεσε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, ενώ η ΑΕΚ διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμά της. Στο 41ο λεπτό, οι γηπεδούχοι μείωσαν στα 10 τέρματα (17-27) και στο 52ο λεπτό στα 7 (25-32), αλλά δεν μπόρεσαν να «ροκανίσουν» ακόμα περισσότερο την διαφορά. Η ΑΕΚ συνέχισε να φαίνεται αποτελεσματική στην επίθεση και τελικά επικράτησε με 10 γκολ διαφορά.

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 28-38

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 5-8, 7-14, 7-17, 9-20, 10-24 (ημίχρονο),12-27, 15-27, 19-30, 23-32, 26-34, 28-38

ΠΑΟΚ: Βελισσαρίου, Γκιγκόφ, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 2, Αποστόλου 3, Σεϊρεκίδης 6, Τσαναξίδης 3, Παπαβασίλης 2, Καβουσανάκης 3, Λιάπης 2, Κυριακίδης, Άρσιτς, Γιορανίδης 1, Στογιάνοβιτς 2, Τζωρτζίνης 2

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής 1, Γιάντσα 5, Τζηράς 10, Δομπρής 3, Νικολαΐδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 2, Κοτσιώνης, Λέμος 2, Παπαδιονυσίου 1, Νούιτς, Αραπακόπουλος 3, Καλόμοιρος 2, Μπουνέτα 2, Κεδέρης 6

Διαιτητές: Πατιός - Μπέτμαν, Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 2/2 - 3/4