Σε ματς θρίλερ ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση, στην παράταση, στον τελικό του Κυπέλλου Γυναικών - greekhandball.com

Σε ματς για.. γερά νεύρα, το οποίο κρίθηκε στην παράταση, ο ΠΑΟΚ πέτυχε να προκριθεί στον τελικό του Κυπέλλου Γυναικών, στον οποίο θα συναντήσει αύριο (09/05, 20:15, ΕΡΤ3) την Βέροια 2017. Ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε με 25-30 της μαχητικής, σκληροτράχηλης και νεανικής Νέας Ιωνίας και θα επιδιώξει να πανηγυρίσει το πέμπτο τρόπαιο στην ιστορία του στον θεσμό.

Η Νέα Ιωνία έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα στο ματς και βρισκόταν μπροστά σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ορισμένες φορές ακόμα και με τρία τέρματα διαφορά. Παρ' όλα αυτά, οι Ασπρόμαυροι μείωσαν στο ένα τέρμα, πριν από την λήξη του πρώτου μισαώρου, το σκορ του οποίου ήταν 11-10. Παράλληλα, η Χατζηπαρασίδου, που εξελίχθηκε σε πρόσωπο «κλειδί» για τον ΠΑΟΚ και η οποία σημείωσε 13 τέρματα, τα περισσότερα από κάθε άλλη παίκτρια στην αναμέτρηση, μετρούσε δύο δίλεπτες αποβολές ήδη από το 14ο λεπτό του αγώνα.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά γύρω στο 32ο λεπτό και γύρω στο 38ο λεπτό πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων (13-16). Η τυπικά γηπεδούχος, στο ΔΑΚ Κορυδαλλού, Νέα Ιωνία, διατηρούσε παρ' όλα αυτά επαφή με το σκορ, πίεζε το φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου και στο 56ο λεπτό μείωσε σε 23-24. Στο 59:40 η ομάδα του Σάσα Ζιβούλοβιτς κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα η Αργυροπούλου και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, αφού το σκορ της κανονικής διάρκειας διαμορφώθηκε στο 24-24.

Στο πρώτο μέρος της παράτασης, ο ΠΑΟΚ σημείωσε δύο τέρματα, η Νέα Ιωνία ένα και στα πρώτα πέντε λεπτά το σκορ ήταν 25-26 υπέρ των Θεσσαλονικέων. Στο δεύτερο πεντάλεπτο της παράτασης, στο οποίο η Νέα Ιωνία ξέμεινε από δυνάμεις, ο ΠΑΟΚ κατόρθωσε να διευρύνει την διαφορά και τελικά να επικρατήσει.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ - ΠΑΟΚ 25-30

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 6-3, 8-5, 10-8, 11-9, 11-10 (ημίχρονο), 12-14, 13-15, 16-18, 16-21, 22-23, 24-24 (λήξη κανονικής διάρκειας), 25-26 (λήξη πρώτου ημιχρόνου παράτασης), 25-30 (λήξη δεύτερου ημιχρόνου παράτασης)

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ: Mανιά 9, Φράγκου, Μάγκου, Μυλωνά, Καραμάνου, Καρέλα 1, Μακρή, Αργυροπούλου 8, Ντιμτσούδη, Κεπεσίδου 2, Κολλύρη, Διακογιάννη, Νοροτσέα, Κοτρώτσιου, Ζηνωνίδου 2, Στουγιαννίδου 3

ΠΑΟΚ: Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 13, Μπατζαρακούδη, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου, Παναγιωτίδου 1, Κουκμίση 2, Μπελέσκα, Στογιάνοβιτς 1, Σεβδίλη 8, Κατσούνη, Νίκολιτς, Καραχαρίση, Γιοβανόφσκα 1, Καγιούμοβα, Γκάτζιου 4

Διαιτητές: Παπαματθαίου-Χρηστίδη, Δίλεπτα: 11-9 (Αποβολή με τρία δίλεπτα: Κεπεσίδου 48:13, Nτιμτσούδη 61:56), Πέναλτι: 2/2-9/11