Ο ΠΑΟΚ ανέβασε ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας, επικράτησε και παρέμεινε αήττητος - greekhandball.com

Αήττητος παραμένει στο Πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας με 29-25 του Φιλίππου Βέροιας και πλέον έχει συγκεντρώσει 23 πόντους, όντας παράλληλα στην κορυφή της βαθμολογίας του 2ου ομίλου της Handball Premier. Ο Δικέφαλος του Βορρά, που θα είναι βεβαίως μία από τις τέσσερις συνολικά ομάδες, που θα συμμετάσχουν στα πλέι οφ, ήταν επιβλητικός στο δεύτερο μέρος και έφτασε στην 9η διαδοχική νίκη του (δίχως να υπολογίζεται το ρεπό).

Στο πρώτο μέρος, ο Φίλιππος Βέροιας έβαλε δύσκολα στους Θεσσαλονικείς και μετά από τα πρώτα λεπτά πήρε το προβάδισμα, το οποίο επιχείρησε να διατηρήσει, αλλά στην εκπνοή του πρώτου μισαώρου ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 13-13.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και μετά από το 40ο λεπτό άρχισαν να «χτίζουν» διαφορά ασφαλείας, η οποία διευρύνθηκε και τελικά η ομάδα του Πάνου Γούσιου έφτασε στην νίκη.

Σημειώνεται πως την ομάδα του Φιλίππου κατηύθυνε ο Ανέστης Δομπρής, καθώς ο τεχνικός, Κώστας Τούτσης, απουσίαζε λόγω ασθένειας.

ΠΑΟΚ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 29-25

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-5, 7-8, 9-12, 11-12, 13-13 (ημίχρονο), 17-15,21-16, 22-19, 26-21, 28-23, 29-25

ΠΑΟΚ: Τσαναξίδης 1, Μέντουριτς 3, Λιάπης 6, Αποστόλου, Στογιάνοβιτς 3, Σεϊρεκίδης 3, Καραγκιοζόπουλος 2, Καβουσανάκης 1, Τζωρτζίνης 3, Γκιγκόφ, Άρσιτς, Παπαβασίλης 2, Νικολαΐδης 1, Γιορανίδης, Παλάσκας 4, Κυριακίδης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: Παπαγιάννης, Κακαφίκας, Καραγιοβάνης 1,Στανκίδης, Κωστακίδης 6, Κριούτσκοφ, Παπαδόπουλος 1, Κουκουτσίδης 2, Τριανταφυλλίδης 6, Μούγιτς 1, Σόφρανατς, Κ. Φιλόσογλου, Τσαμήτρος, Β. Φιλόσογλου 4, Μπαλτατζής 3, Πετρομελίδης 1

Διαιτητές: Νάσκος - Χαρίτσος, Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 4/5 - 4/8