Η Κασσάνδρα έφερε προφητεία πρόκρισης για την Βέροια 2017 ! - greekhandball.com

Η Κασσάνδρα έφερε προφητεία πρόκρισης για την Βέροια 2017 !

Η Κασσάνδρα, η κόρη του βασιλιά της Τροίας Πρίαμου, φημιζόταν στην αρχαιότητα για την ικανότητα και την ευστοχία της στις προφητείες.

Η σύγχρονη Κασσάνδρα της Βέροιας 2017, η 26χρονη τερματοφύλακας Χοτοκουρίδου, κράτησε το προβάδισμα της ομάδας της στο σκορ, με 23-22 και με εξαιρετική απόκρουση της σχεδόν εξ επαφής, στην προσπάθεια της Λένας Μούρνου, 4 δεύτερα πριν από το τέλος του πρώτου ημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδος στον Κορυδαλλό, έδωσε την νίκη στην Βέροια 2017 επί της Αναγέννησης Αρτας.

Το τελικό 23-22 κρίθηκε με αμφίρροπη όσο και συγκλονιστική εξέλιξη.

Η Αρτα ήταν, σε αντίθεση με την αντίπαλο της, πολύ αποτελεσματική στο πρώτο μέρος όπου προηγήθηκε για πρώτη φορά με 5-4 στο 9.46 '' και βρέθηκε μάλιστα μπροστά στο σκορ ακόμα και με 4 γκολ.

Στην επανάληψη, προοδευτικά, η Βέροια αντέδρασε, ισσορόπησε το παιχνίδι και στο 39΄ προηγήθηκε με 16-15 ενώ η Αρτα με σερί 3-0 τερμάτων, πέτυχε το 19-20 στο 51'.

Η Χοτοκουρίδου είχε σωτήριες επεμβάσεις για την ομάδα της Ημαθίας ενώ η Νούσια ευστοχούσε στα πέναλτυ ( έχασε μόλις ένα ) ενώ από την Αρτα ( από την οποία απουσίασε την τελευταία στιγμή η Τσιομπάνου )  πολύτιμη ήταν η συνεισφορά της Σπυριδοπούλου ( πρώτη σκόρερ στο ματς με 7 τέρματα στο ενεργητικό της ) και θετική η παρουσία της γκολκίπερ Βασιλικής Θεοδοσπούλου.

Στο 55΄ η Βέροια ήταν μπροστά με 22-21 και στα τελευταία 5 λεπτά οι δύο ομάδες σκόραραν μόνο από μία φορά, καθώς, άγχος, νευρικότητα και τερματοφύλακες έπαιξαν τον δικό τους ρόλο.

Η Σπυριδοπούλου ισοφάρισε στο 57 '  και στο 58.45'' η  Βασιλειάδου έφυγε στην κόντρα και σημείωσε το 23-22.

Η νίκη έφερε πανηγυρικό ξέσπασμα για την Βέροια 2017, σε έναν δραματικό ημιτελικό όπου εύσημα αξίζουν τόσο στις νικήτριες όσο και στις ηττηθείσες, σε μία αναμέτρηση που κράτησε ψηλά το ενδιαφέρον όλων όσοι ήταν σε  επαφή με την εξέλιξη της.

Τα πεντάλεπτα : 2-1, 4-5, 4-7, 6-10, 9-11, 11-13 ( ημίχρονο ), 14-14, 16-15, 17-17, 19-19, 22-21, 23-22.

Διαιτητές : Κινατζίδης-Φωτακίδης

Δίλεπτα : 1/3, Πέναλτυ 4/5, 3/5.

ΒΕΡΟΙΑ 2017 ( Παυλίδης ): Kερλίδη 2, Εμμανουηλίδου 4, Τζούρισιτς 1, Καραμπατζάκη, Ανθίτση, Καμπόϊμ, Ζένελι, Κωστοπούλου 3, Ανδρονικίδου, Γεωργιάδου, Χοτοκουρίδου, Κάμπα 4, Λύτρα, Νούσια 4, Βασιλειάδου 3, Νταβίντοβιτς 2.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ ( Τσέλιος ) : Θεοδοσοπούλου Β., Μούρνου 3, Σκάρα 1, Νούλα 1, Σπυριδοπούλου 7, Ανδρίτσου 6, Θεοδοσοπούλου Σ., Δήμου, Καλιακάτσου, Χάιδου, Ράικου, Παπακοσμά, Μάστακα 4.