Η «επίμαχη» φάση της Ανόρθωσης, που της στέρησε πιθανότατα το «εισιτήριο» του τελικού, στα τελευταία λεπτά (vid) - greekhandball.com

Περίπου 1,5 λεπτό είχε απομείνει έως την λήξη της αναμέτρησης της Ανόρθωσης με αντίπαλο την Ίσταντς, στην Σουηδία και οι Κυανόλευκοι διατηρούσαν σκορ πρόκρισης στους τελικούς του EHF European Cup, αν και έχαναν με 24-22.

Τότε, ο Ιούλιος Αργυρού βγήκε στην αντεπίθεση και πέτυχε γκολ με το οποίο η κυπριακή ομάδα θα σημείωνε το 24-23 και θα βρισκόταν μια ανάσα μακριά από τους τελικούς. Ωστόσο, οι Λετονοί διαιτητές, Τσερνάβσκις - Μπογκντάβς... ανακάλυψαν παράβαση, καθώς θεώρησαν ότι ο Κύπριος αθλητής έκανε βήματα. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα και υποδείχθηκε δίλεπτη αποβολή στον πάγκο τους. Στην συνέχεια, η Ανόρθωση δέχθηκε ακόμα δύο τέρματα και το τελικό 26-22 την άφησε εκτός διοργάνωσης.