Γούσιος : ΄΄ Μπορούσαμε νίκη με διαφορά, αλλά, κάναμε παιδαριώδη λάθη ΄΄ - greekhandball.com

Γούσιος : ΄΄ Μπορούσαμε νίκη με διαφορά, αλλά, κάναμε παιδαριώδη λάθη ΄΄

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Πάνος Γούσιος, ανακουφισμένος από την νίκη-πρόκριση της ομάδας του σε βάρος της Δράμας, στην παράταση, δήλωσε : '' Ηταν ένα ματς ευχάριστο για τους θεατές, αλλά όχι και για τους προπονητές. Κάναμε παιδαριώδη λάθη τόσο στην κανονική διάρκεια του αγώνα όσο και στην παράταση, με συνέπεια να δώσαμε ευκαιρίες στον αντίπαλο ώστε να πάρει το παιχνίδι. Στο πρώτο μέρος σταθήκαμε πολύ καλύτερα και μπορούσαμε να έχουμε διαφορά μεγαλύτερη και από τα 4 γκολ. Μετά, για 40 λεπτά, έγινε ροντέο το παιχνίδι, αλλά, δείξαμε τεράστια αστοχία από τα 6 μέτρα, από νευρικότητα και άγχος. Αν είχαμε κανονικό ποσοστό επιτυχίας, θα είχαμε προκριθεί με 4-5 γκολ παραπάνω από την Δράμα, έστω και αν βρεθήκαμε απέναντι σε έναν πολύ καλό τερματοφύλακα. Μαθαίνουμε από αυτά τα παιχνίδια και ας απολαμβάνουμε την νίκη. Πρέπει να δούμε την ανάλυση του αγώνα, ώστε να ασχοληθούμε με τα λάθη που κάναμε όλοι μας. Μόνο έτσι θα βελτιωθούμε. Τα παιδιά δίνουν τα πάντα, αλλά, πρέπει να είμαστε πιο σκληροί και αυστηροί με τους εαυτούς μας, ώστε να μην το πληρώσουμε στη συνέχεια. Αυτό που έκανε η Ομοσπονδία, με τον ορισμό του αγώνα για το Κύπελλο είναι ερασιτεχνικό. Μάθαμε μόλις 3 ημέρες πριν ότι παίζουμε ματς, σε μία ιδιαίτερη κατάσταση ενώ περιμέναμε ότι λόγω των αγώνων της Εθνικής, θα είχαμε αναμέτρηση για το Κύπελλο 15-20 Μαϊου. Αυτή δεν είναι λογική για αθλητισμό υψηλού επιπέδου ''.

Ο σκόρερ του νικητήριου γκολ του ΠΑΟΚ, Νίκος Νικολαϊδης, σχολίασε : '' Ματώσαμε για την νίκη, επί 70 λεπτά. Ξέραμε ότι έπρεπε να κερδίσουμε και με μισό μηδέν και τα καταφέραμε. Αφιερώνω στους συμπαίκτες μου το γκολ που πέτυχα. Φάουλ της Ομοσπονδίας, αυτό που έγινε με τον ορισμό του αγώνα Κυπέλλου ''.