ΑΕΚάρα καρδιάς, στην κορυφή της Ευρώπης, με επική ανατροπή και κατάθεση ψυχής !! - greekhandball.com

Επική πρόκριση για την ΑΕΚ μέσα στη Σλοβενία, καθώς, η Ενωση με τρομερή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και σκορ 31-31 με την Γκορένιε, πέρασε στον τελικό του EHF European Cup πετυχαίνοντας την δεύτερη παρουσία της σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης μέσα σε 3 χρόνια.

Οι Αετοί της ΑΕΚ έκαναν κατάθεση ψυχής και καρδιάς και πήγαν στον τελικό, δικαιώνοντας προσδοκίες, προσπάθειες, αφοσίωση.

Μεγαλειώδης εμφάνιση στο δεύτερο μέρος και τεράστια επιτυχία πάθους, έμπνευσης και αποφασιστικότητας.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ ανέτρεψε την σε βάρος της κατάσταση, καθώς, έχανε ακόμα και με 8 γκολ διαφορά  ( ημίχρονο 19-13 υπέρ της Γκορένιε ) και αφού από το 45΄ και έπειτα προοδευτικά μείωσε την διαφορά, ισοφάρισε και πέρασε μπροστά στο σκορ στο 57.50΄΄ με γκολ του Τζηρά, με 30-29, για πρώτη φορά στο ματς.

Το τελικό 31-31 έδωσε την πρόκριση στην ΑΕΚ.

Ακολουθούν σε λίγο, λεπτομέρειες και πλήρες ρεπορτάζ...