Η Ίσταντς στον δρόμο της ΑΕΚ για το ευρωπαϊκό τρόπαιο - «Έσβησε» το όνειρο, έμεινε η περηφάνεια για την Ανόρθωση - greekhandball.com

Η σουηδική Ίσταντς θα είναι ο αντίπαλος της ΑΕΚ στους τελικούς του EHF European Cup, στις 15 και στις 22 Μαΐου, αφού επικράτησε στην έδρα της με 26-22 της Ανόρθωσης, η νίκη (26-24) της οποίας στην πρώτη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων δεν στάθηκε αρκετή.

Για τους Κυανόλευκους του Γιώργου Ζαραβίνα, που έγραψαν ιστορία, αφού έγιναν η πρώτη κυπριακή ομάδα χάντμπολ που έφτασε στους «4» ευρωπαϊκής διοργάνωσης, αξίζουν περηφάνεια και σεβασμός, καθώς πέτυχαν υπέρβαση και έφτασαν κοντά στο θαύμα των τελικών αποκτώντας παράλληλα το δικαίωμα και την ευκαιρία να ονειρευτούν ακόμα πιο μακριά...

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ στο πρώτο μέρος, στην μεγαλύτερη διάρκεια του οποίου οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα. Το ημίχρονο, ωστόσο, έληξε 10-10. Στο δεύτερο μισάωρο, οι Σουηδοί παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι και πήραν τα ηνία αποκτώντας σταδιακά διαφορά 2-4 τερμάτων. Ορισμένες φορές η Ίσταντς προηγήθηκε ακόμα και με 5 γκολ, όμως η παθιασμένη και μαχητική Ανόρθωση δεν εγκατέλειψε. Στο 56ο λεπτό μείωσε σε 23-21 και στο 58ο λεπτό το ματς ήταν στο 24-22. Παρ' όλα αυτά, η κυπριακή ομάδα δέχτηκε ακόμα δύο τέρματα και έτσι τερματίστηκε η ξέφρενη ευρωπαϊκή πορεία της.

ΙΣΤΑΝΤΣ - ΑΝΟΡΘΩΣΗ 26-22

ΙΣΤΑΝΤΣ: Χάλμπακ 6, Σβένσον Χ., Χούγκοσον 2, Παλμάρ, Νίγκρεν 6, Έρντστ, Άντερσον Χ., Μπρόμαν, Πέτερσον, Ντάχλιν 6, Λάρσεν, Γιένσεν, Άντερσον Τ. 3 Σβένσον Τ. 1, Γκλέμχορν, Ντόντερ 2

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 2, Μωραΐτης 3, Κρητικός 4, Αργυρού, Ασβεστάς 3, Μιχαήλ 1, Μπάρμπας, Κανδύλας 5, Αργυρού Χ. 4, Τότος 1, Μιμίκος, Ολιβέιρα, Ιωάννου, Κεσίδης, Χριστοδούλου

Διαιτητές: Τσερνάβσκις-Μπογκντάνοβς (Λετονία), Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 0/2-4/5