Οι '' 4 σωματοφύλακες '' έδωσαν την νίκη στον ΠΑΟΚ, 33-23 την '' διπρόσωπη '' Πυλαία - greekhandball.com

Ο Γκιγκόφ σταματούσε, ο Παλάσκας έδινε έξυπνες λύσεις, Λιάπης και ο Τζωρτζίνης πρόσφεραν ώθηση με τα τέρματα τους στα κρίσιμα σημεία και σε αγώνα με 19 δίλεπτα, τα περισσότερα στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ πήρε την νίκη στη Μίκρα απέναντι στην Πυλαία, με 33-23.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανερμάτιστος στο πρώτο ημίχρονο, απέναντι σε μία κυριαρχική Πυλαία που ήταν ψυχολογικά έτοιμη ώστε να πάρει ξανά την νίκη, απέναντι στον συμπολίτη της, όπως και πέρσι.

Ωστόσο, στην επανάληψη, η υπεροπλία του ΠΑΟΚ σε λύσεις, λύγισε την αντίπαλο του σε ένα νευρικό ματς, με συνεχή παράπονα για τις αποφάσεις των διαιτητών.

Με μόλις 6 γκολ στο ενεργητικό της  στο δεύτερο ημίχρονο η Πυλαία, που κατέρρευσε στο τελευταίο τέταρτο δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει τίποτα περισσότερο από ένα ματς στο οποίο ωστόσο πήρε διαφορά 5 τερμάτων στο 11' ( 5-10 ).

Μετά το 22-20 στο 45΄τα πράγματα έγιναν πιο απλά για τον ΠΑΟΚ, που '' ξεκόλλησε '' στο σκορ με τις πετυχημένες επιλογές των Λιάπη-Τζωρτζίνη, τους οποίους δεν κατάφερε να νικήσει ο καλός κατά τα άλλα σε απόδοση τερματοφύλακας της Πυλαίας Ορφανουδάκης.

Σε ένα ματς με 4 κόκκινες, 3 για τον  ΠΑΟΚ και 1 για την Πυλαία, η ενέργεια των περισσότερων δεν  αναλώθηκε στη...μουρμούρα, αλλά, στις παθιασμένες προσπάθειες και η τελική διαφορά των 10 τερμάτων, αναμφίβολα ήταν αναπάντεχη στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ωστόσο, προέκυψε χάρη στη ...θανατηφόρο τετράδα των πρωταγωνιστών του ΠΑΟΚ.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-9, 9-11, 10-11, 13-13, 16-17 (ημίχρονο), 18-18, 20-19, 22-20, 25-21, 30-22, 33-23.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Τσαναξίδης 1, Μέντουριτς 2, Λιάπης 7, Αποστόλου, Στογιάνοβιτς 2, Σεϊρεκίδης 2, Καραγκιοζόπουλος, Καβουσανάκης 1, Τζωρτζίνης 6, Γκιγκόφ, Άρσιτς, Παπαβασίλης 4, Νικολαΐδης, Γιορανίδης 1, Παλάσκας 7, Κυριακίδης.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης): Ζαφείρης 6, Μπάτζιος, Τσόχας, Βραχιολίδης, Ελευθεριάδης 3, Κουκμίσης Ν., Κουκμίσης Κ. 4, Ορφανουδάκης, Κωστακίδης 1,Γιαννακίδης, Αλεξανδρίδης 3, Παπαγεωργίου 6, Σκούφας, Αλατσατιανός, Ελέτα, Λασκαρούδης.

Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 8-11. Κόκκινες (3-1): Τσαναξίδης (47:15 – επικίνδυνο παιχνίδι), Ζαφείρης (49:57 – τρία δίλεπτα), Σεϊρεκίδης (50:24 – τρία δίλεπτα), Γούσιος (52:42 – διαμαρτυρία). Πέναλτι: 2-3 /-4/5