ΑΕΚάρα στα ουράνια! Επική πρόκριση της Ένωσης, με... χτυποκάρδι, στα προημιτελικά του EHF European Cup! - greekhandball.com

Μια επική, μάγκικη, μα και δραματική, πρόκριση στα προημιτελικά του EHF European Cup πανηγυρίζει η ΑΕΚ, που επικράτησε με 29-23 της CSM Βουκουρεστίου! Η Ένωση... έκοψε την ανάσα, αλλά τελικά κατάφερε να εξασφαλίσει το πολυπόθητο «εισιτήριο» για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, στην οποία στόχος της είναι η κατάκτηση του τροπαίου. Οι Κιτρινόμαυροι, που διαφημίζουν το ελληνικό χάντμπολ σε όλη την Ευρώπη ως οι μοναδικοί μάλιστα, πλέον, εκπρόσωποί του, ανέτρεψαν το εις βάρος τους από την πρώτη αναμέτρηση (14/02), στο Βουκουρέστι, αποτέλεσμα (28-23), και πλέον αναμένουν τον επόμενό τους αντίπαλο.

Το σύνολο του Δημήτρη Δημητρούλια μπήκε πολύ δυναμικά στο ματς, αλλά επίσης και αρκετά νευρικά, γεγονός που οδήγησε σε αρκετά αβίαστα λάθη, κυρίως σε λανθασμένες μεταβιβάσεις της μπάλας. Το πάθος και ο ενθουσιασμός των παικτών της ΑΕΚ ήταν, παρ' όλα αυτά, εμφανή ήδη από το ξεκίνημα και έτσι η Ένωση, που δεν βρέθηκε ποτέ πίσω στο σκορ, ούτε ισοφαρίστηκε, διατηρούσε σε απόσταση... ασφαλείας τους φιλοξενούμενους. Ο τερματοφύλακας της αθηναϊκής ομάδας, Μπάουερ, πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, παρέχοντας έτσι ασφάλεια και εμπνέοντας εμπιστοσύνη στους συμπαίκτες του. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν, επίσης, ο Μυλωνάς, που σημείωσε 7 τέρματα (πρώτος σκόρερ της ομάδας) και ο Δομπρής. Πάντως, όπως και στο πρώτο παιχνίδι, έτσι και σήμερα, ο αθλητής των Ρουμάνων, Νάντες Κάμπος, με 13 σουτ σε όλο το ματς (11 γκολ, κορυφαίος σκόρερ του αγώνα), περισσότερα από κάθε άλλον παίκτη του αγώνα, δημιούργησε πολλά προβλήματα στην Ένωση, που δεν μπόρεσε να τον περιορίσει ιδιαίτερα αποτελεσματικά. Ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, Κρούπα, είχε επίσης θετική παρουσία και έδινε... ανάσες στην ομάδα του χάρη στις αποκρούσεις του, μην αφήνοντας την ΑΕΚ να ανεβάσει και άλλο τον δείκτη του σκορ.

Στα πρώτα 15 λεπτά της επανάληψης, η CSM φάνηκε βελτιωμένη σε σχέση με το πρώτο μέρος, όμως η ΑΕΚ συνέχισε να διατηρεί τα ηνία, ψάχνοντας ωστόσο σκορ πρόκρισης. Οι Ρουμάνοι πλησίασαν στα 2 τέρματα διαφορά (19-17), στο 46ο λεπτό, η πίεση για την ΑΕΚ αυξανόταν και ο χρόνος μειωνόταν. Στο 59ο λεπτό, η Ένωση πέτυχε το 29-23 με γκολ του Μυλωνά, πέναλτι δεν υφίσταντο πια (με σκορ 28-23 το ματς θα οδηγούνταν στα πέναλτι) και η CSM είχε ξεπεράσει τα 22 γκολ, επομένως στην ΑΕΚ δεν αρκούσε διαφορά +5 τερμάτων, ήθελε μονάχα διαφορά +6 γκολ, για να προκριθεί. Πέντε δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, επιχειρήθηκε το τελευταίο σουτ του αγώνα από τον Νάντες Κάμπος, ο Μπάουερ απέκρουσε σωτήρια την μπάλα και η ΑΕΚ... πέταξε στα ουράνια!

ΑΕΚ-CSM ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ 29-23

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-2, 7-3, 9-5, 11-6, 14-9 (ημιχρ.), 5-11, 17-15, 19-16, 22-18, 24-20, 29-23.

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής 3, Τζηράς 4, Νικολαΐδης, Ρέινα 2, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 7, Πλάθα 3, Φλορίδο 1, Λέμος 2, Παπαδιονυσίου, Νούιτς 1, Αραπακόπουλος 1, Δομπρής 3, Μπουνέτα 1, Κεδέρης 1

CSM ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ: Κρούπα, Τεϊξέιρα 1, Μαζιλέσκου, Μιλιτάρου, Γιερέμπιε, Βάρο, Ροτάρου, Φοτάχε, Ταρίτα 3, Ουνγκουρεάνου 3, Πρεντράγκοβιτς 4, Μπετσέρου, Νταβίντοβιτς, Νάντες Κάμπος 11, Ονιεγιέκουε 1, Μέρλα

Διαιτητές: Μουρς - Καρμό (Γαλλία), Παρατηρητής: Παρτεμιάν (Ελλάδα), Δίλεπτα: 7-6, Κόκκινη: 41:02 Μιλιτάρου (τρία δίλεπτα), Πέναλτι: 3/3 - 4/5