Ηττήθηκε η Ανόρθωση, αλλά παραμένει ζωντανή στο... κόλπο της πρόκρισης - greekhandball.com

Ηττήθηκε η Ανόρθωση, αλλά παραμένει ζωντανή στο... κόλπο της πρόκρισης

Την ήττα με 29-28 γνώρισε η Ανόρθωση από την Φέρλαχ, στο πρώτο από τα δύο παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων, στο πλαίσιο της φάσης των «16» του EHF European Cup.

Οι τυπικά γηπεδούχοι στην έδρα των Κυανόλευκων Αυστριακοί προηγούνταν με 16-13 στο πρώτο μέρος, στο οποίο βρίσκονταν συνεχώς μπροστά στο σκορ. Στην επανάληψη, η Ανόρθωση πλησίασε στο 1 τέρμα διαφορά σε αρκετά σημεία του αγώνα, μετά το 41ο λεπτό, όμως η Φέρλαχ δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Με γκολ του Χρήστου Αργυρού στο 57', η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα ισοφάρισε σε 28-28, αλλά στο 58:53 δέχθηκε το γκολ, που χάρισε την νίκη στους αντιπάλους της.

Αύριο (20/02, 20:15), η Ανόρθωση θα κοντραριστεί ξανά με το αυστριακό σύνολο.