Λαμπρή σελίδα για το κυπριακό χάντμπολ έγραψε η Ανόρθωση, που προκρίθηκε στους «8» της Ευρώπης - greekhandball.com

Η Ανόρθωση έγραψε την πιο λαμπρή σελίδα στην ιστορία του κυπριακού χάντμπολ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του EHF European Cup, καθώς επικράτησε με 26-23 της αυστριακής, Φερλάχ, ανατρέποντας έτσι το εις βάρος της 29-28, αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε στο ματς της Παρασκευής (19/02), το οποίο διεξήχθη επίσης στην Κύπρο.

Οι Κυανόλευκοι διατηρούσαν τον έλεγχο του αγώνα έως το 26ο λεπτό, όταν οι αντίπαλοί τους προηγήθηκαν, για πρώτη φορά, με 11-12 και το ημίχρονο «έκλεισε» τελικά με το σκορ στο 12-13. Στις αρχές του δεύτερου μέρους, το σύνολο του... μαέστρου Γιώργου Ζαραβίνα πήρε ξανά το προβάδισμα και το διατήρησε έως το τέλος εξασφαλίζοντας με αυτόν τον τρόπο το... εισιτήριο για την επόμενη φάση.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Γ. Ζαραβίνας): Μωραΐτης 8, Κανδύλας 3, Τότος 3, Ι. Αργυρού 3, Χρ. Αργυρού 5, Καραμπουρνιώτης 1, Κεσίδης 1, Κρητικός 1, Ασβεστάς 1, Ροντρίγκες, Μιμίκος, Κοτανίδης, Φωτίου, Μπάρμπας, Μιχαήλ, Ιωάννου