Νίκη στο... νήμα για την Πυλαία, που «σκαρφάλωσε» στην 3η θέση του ομίλου της, στο ντεμπούτο του Ανανιάδη στον πάγκο - greekhandball.com

Η Πυλαία επικράτησε μόλις μ' ένα τέρμα διαφορά (26-25) του Φιλίππου Βέροιας σ' ένα πολύ οριακό παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, στην Μίκρα. Οριακή ήταν και η πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων, η οποία είχε λήξει 28-28.

Η ομάδα του Μπάμπη Ανανιάδη, που έκανε ντεμπούτο ως προπονητής, «γκάζωσε» στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και κατάφερε να κατακτήσει τους δύο βαθμούς, χάρη στους οποίους... σκαρφάλωσε στην 3η θέση του 2ου ομίλου της Handball Premier, προσπερνώντας έτσι τον Αερωπό Έδεσσας και έχοντας πλέον 8 πόντους στο... σακούλι της.

Στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έληξε 12-12, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όπως ακριβώς συνέβη μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Η Πυλαία προηγήθηκε για πρώτη φορά, μετά από το 3ο λεπτό του αγώνα, λίγο πριν από την συμπλήρωση του 49ου λεπτού. Στο 52ο λεπτό διατηρούσε διαφορά δύο τερμάτων (23-21), το σκορ ήταν ισόπαλο (28-28) δύο λεπτά πριν από το φινάλε, όμως οι γηπεδούχοι σημείωσαν το 26-25 με πέναλτι του Νίκου Κουκμίση και τόσο αυτό το γεγονός, όσο και η σωτήρια απόκρουση του Γιαννακίδη, μετά από σουτ του Μπαλτατζή στα τελευταία δευτερόλεπτα, χάρισαν την νίκη στους Θεσσαλονικείς.

ΠΥΛΑΙΑ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 26-25

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-6, 5-7, 8-8, 8-11, 12-12 (ημίχρονο), 14-14, 15-17, 18-19, 22-20, 24-24, 26-25

ΠΥΛΑΙΑ (Μ. Ανανιάδης): Πεχλιβάνης, Ζαφείρης 7, Μπάτζιος 2, Βραχιολίδης, Ελευθεριάδης 8, Κουκμίσης Ν. 6, Γιαννακίδης, Κουκμίσης Κ. 1, Ορφανουδάκης, Αλεξανδρίδης, Κωστακίδης 1, Παπαγεωργίου 1, Πιστόλας, Αλατσατιανός, Ελέτα, Λασκαρούδης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Κ. Τούτσης): Παπαγιάννης 2, Κακαφίκας 1, Καραγιοβάνης, Στανκίδης, Κωστακίδης 9, Φιλόσογλου Β. 3, Μπαλτατζής 2, Κριούτσκοφ, Παπαδόπουλος 2, Κουκουτσίδης 2, Τριανταφυλλίδης 4, Ρίζος, Μούγιτς, Σόφρανατς, Φιλόσοφλου Κ., Τσαμήτρος

Διαιτητές: Πατιός – Γράψας, Δίλεπτα: 6-5, Κόκκινη: Μπάτζιος (47:42 – τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 3/3 – 7/7