Επιστροφές για χειροκρότημα σε Καζάκη-Κούρτη και Αρης-Καματερό 23-25, χωρίς Βασιλείου - greekhandball.com

Νίκη για τον ΓΑΣ Καματερού στην επανέναρξη του πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Γυναικών, με 25-23 απέναντι στον τυπικά γηπεδούχο Αρη Νικαίας, στο κλειστό της Νέας Ιωνίας.
Οι φιλοξενούμενες έδειξαν μεγαλύτερη σταθερότητα, είχαν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και πήραν το διπλό απέναντι σε μία μαχητική ομάδα που ωστόσο '' ξόδεψε '' το πρώτο μέρος προσπαθώντας να βρεί ρυθμό.
H '' είδηση '' του αγώνα ήταν η επανεμφάνιση της 35χρονης Βιβής Καζάκη μετά από 2 χρόνια, που έλαμψε με την απόδοση της.

Η διαφορά έφθασε και τα 6 τέρματα για το Καματερό, όμως, ο Αρης προσπάθησε να διεκδικήσει το καλύτερο δυνατό στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Ωστόσο, πλέον, ήταν αργά και η υπερπροσπάθεια των Αθ. Σαββαλάκη-Σαραντάκου στο σκοράρισμα δεν ήταν αρκετή.

Η πλέϊ μέϊκερ και σκόρερ του Καματερού, Βασιλείου, δεν ήταν αυτή την φορά στη διάθεση του προπονητή Μενέλαου Δανήλου, καθώς, είχε ανελαστικές υποχρεώσεις στη Σχολή αστυφυλάκων στο Διδυμότειχο, αλλά, οι νεαρές Λιβαρδά και Κούρτη ( που γύρισε μάλιστα μετά από απουσία 14 μηνών λόγω τραυματισμού ) μοιράσθηκαν την ευθύνη στο σκοράρισμα και με 13 ( συνολικά ) γκολ στο ενεργητικό τους, στήριξαν την ομάδα τους.

Τα πεντάλεπτα : 1-2, 2-4, 3-7, 3-7, 5-8, 7-10 ( ημίχρονο ),  8-14, 10-16, 12-18, 16-19, 19-22, 23-25.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ  ( Ανταλής ) :   Σαραντάκου 7, Μανιά 2, Χωριανοπούλου, Καραγιάννη 4, Σιτόγλου 1, Ζ. Μαυρογεώργη , Μπλας, Α. Σαββαλάκη 8 , Δ. Μαυρογεώργη , Μανδά 1, Πυρομάλλη, Δ. Σαββαλάκη,  Ταβλαρίδη , Παρέσογλου.

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ ( Δανήλος ) :  Αλιφιέρη ,  Βασιλείου Μ.,  Παπανικολάου, Σπυροπούλου 3, Λούπη,  Δαμάσκου 2 , Καντζούρα,  Λιβαρδά 7, Παπαδοπούλου 1 , Καζάκη 3,  Φακινού,  Χριστοπούλου 2 , Ψαρρή 1  , Χατζηαργύρου, Κούρτη 6.

Διαιτητές : Φωκίτης-Λεφάκης. Κόκκινη: 58:21 Χριστοπούλου (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 2-4, Πέναλτι: 2/2-2/3