Πλώρη για την τελική φάση του EURO 2022 έχει βάλει η Σερβία, που πήρε βαθμό στην Γαλλία - greekhandball.com

Πρώτη στον όμιλο της Εθνικής (1ο γκρουπ), στην δεύτερη προκριματική φάση για το EURO 2022, είναι η Σερβία, η οποία έχει βάλει πλώρη για την τελική φάση της διοργάνωσης, που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Ουγγαρίας και της Σλοβακίας (14-30 Ιανουαρίου). Γαλλία και Σερβία αναδείχθηκαν, χθες (09/01), ισόπαλες (26-26, 12-15 το ημίχρονο) στην πόλη Κρετέλ, η οποία είναι προάστιο του Παρισιού.

H Γαλλία... κυνηγούσε στο σκορ σε όλο το δεύτερο μέρος (όπως και σχεδόν σε όλο το πρώτο), όμως στο 59ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει με τέρμα του Μάχε και να αποφύγει, έτσι, την δεύτερή της ήττα από την χθεσινή φιλοξενούμενή της. Φαβορί, πάντως, για την πρώτη θέση του ομίλου θεωρούνταν αρχικά η Γαλλία.

Η Εθνική Ελλάδας αντιμετωπίζει στο Ζρένιανιν την Σερβία, την Τετάρτη (13/01) και φαίνεται πως έχει πολύ δύσκολο έργο.