Όχι καλά τα... μαντάτα από το Ζρένιανιν για την Εθνική Ανδρών της Ελλάδας - Η Σερβία επικράτησε της Γαλλίας - greekhandball.com

Έκπληξη επεφύλασσε η Σερβία στην Γαλλία, καθώς -στην πρεμιέρα του 1ου γκρουπ της 2ης προκριματικής φάσης για το EURO 2022- επικράτησε με 27-24 στο Ζρένιανιν. Το αποτέλεσμα δεν είναι θετικό για την Εθνική μας ομάδα, που μετέχει στον συγκεκριμένο όμιλο (Σερβία, Γαλλία, Ελλάδα, Βέλγιο) και διεκδικεί, όπως και οι Σερβία, Βέλγιο την 2η θέση, αφού για την 1η φαβορί είναι οι Γάλλοι, που έχουν κατακτήσει 2 φορές (2008, 2012) χρυσά μετάλλια σε Ολυμπιακούς Αγώνες, έχουν αναδειχθεί 6 φορές (1995, 2001, 2009, 2011, 2015, 2017) Παγκόσμιοι Πρωταθλητές και 3 φορές έχουν πανηγυρίσει το EURO (2006, 2010, 2014). Στις 13/01 το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πρόκειται να αντιμετωπίσει επίσης στο Ζρένιανιν την Σερβία, στο πρώτο του παιχνίδι γι' αυτή την προκριματική φάση.

Οι Σέρβοι, που μετρούσαν σημαντικές απουσίες αθλητών τους, προηγούνταν με 14-11 στο ημίχρονο. Στο πρώτο 15λεπτο του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι, από τους οποίους απουσιάζει ο Νικολά Καράμπατιτς (ρήξη χιαστών), έπαιρναν προβάδισμα ενός τέρματος, αλλά γρήγορα ισοφαρίζονταν. Ωστόσο, από το 16ο λεπτό (8-7) και μετά, η Σερβία δεν βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ, αν και ισοφαρίστηκε μία φορά (10-10), στο 23ο λεπτό.

Η Γαλλία πίεσε για την ανατροπή στο δεύτερο μισάωρο, όμως γύρω στο 50ο λεπτό οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά ακόμα και στα 5 τέρματα (25-20), στο 55ο λεπτό, με αποτέλεσμα να εξασφαλίσουν μία πολύ σημαντική νίκη.