«Έσπασαν» καρδιές στο Δανία - Αίγυπτος - Φοβερό παιχνίδι και πρόκριση στους «4» του Παγκοσμίου για τους Δανούς - Τα ζευγάρια των ημιτελικών - greekhandball.com

Μεγάλο ματς, που κρίθηκε στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι (39-38) έγινε χθες (27/01) μεταξύ της Δανίας και της Αιγύπτου, ωστόσο η πρώτη εξασφάλισε τελικά θέση στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος αφήνοντας εκτός συνέχειας την Εθνική ομάδα της διοργανώτριας χώρας.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε 16-13 υπέρ των Δανών, που 45 δευτερόλεπτα πριν από το τελευταίο σφύριγμα της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης βρίσκονταν 1 τέρμα πίσω (27-28). Παρ' όλα αυτά, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 28-28, γεγονός που οδήγησε το ματς στην παράταση.

Ούτε εκεί, όμως, κρίθηκε το παιχνίδι. Περίπου 30 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη του πρώτου μέρους της παράτασης, οι Αιγύπτιοι ισοφάρισαν σε 34-34. Το δεύτερο 10λεπτο της παράτασης, στο οποίο η εξάντληση των παικτών ήταν εμφανής, έληξε 35-35, χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Γιάκομπσεν, έπειτα από πέναλτι που εκτέλεσε, με ταχύτητα 90 χλμ, στο 79:59.

Έτσι, το... ξεκαθάρισμα λογαριασμών έγινε στα πέναλτι, στα οποία επικράτησε η Δανία, με 39-38, καθώς η Αίγυπτος δεν κατάφερε να σκοράρει δύο φορές, ενώ αντίθετα η Δανία πέτυχε το απόλυτο.