Στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ 2019-20 η Μπαρτσελόνα, για 12η φορά στην ιστορία της - greekhandball.com

Η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε της Παρί Σεν Ζερμέν με 37-32 στον πρώτο ημιτελικό του Final 4 του Τσάμπιονς Λιγκ των ανδρών 2019-20 και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, ο οποίος θα διεξαχθεί αύριο (29/12) στις 21:30 και θα μεταδοθεί ζωντανά από το Cosmote Sport 7 HD.

Η γαλλική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα στο ματς (υπέρ της 8-5 στο 10ο λεπτό), όμως η αλλαγή του τερματοφύλακα των Καταλανών αποδείχθηκε κομβική στην εξέλιξη της ροής της αναμέτρησης. Ο Κέβιν Μόλλερ αντικατέστησε τον Γκονζάλο Πέρεζ ντε Βάργκας και κατέβασε... ρολά πραγματοποιώντας συνολικά 14 επεμβάσεις, εκ των οποίων αρκετές καθοριστικές.

Η Μπαρτσελόνα προηγούνταν με 18-14 στο ημίχρονο και αν και στις αρχές του δεύτερου μισαώρου έχασε πολλές ευκαιρίες, στο 37ο λεπτό βρισκόταν μπροστά με 24-18. Οι Μπλαουγκράνα κατάφεραν να επικρατήσουν και να βρεθούν, έτσι, στον 12ο τελικό Τσάμπιονς Λιγκ της ιστορίας τους, τον 5ο μάλιστα στη «Lanxess Arena» της Κολωνίας, εκεί όπου την περίοδο 2014-15 κατέκτησαν το τελευταίο τρόπαιό τους στον θεσμό. Οι Παριζιάνοι και ο Μικέλ Χάνσεν, αντίθετα, έχασαν ξανά την ευκαιρία να πανηγυρίσουν το 1ο τους Τσάμπιονς Λιγκ.

*Στο ημίχρονο (22:30) το Κίελο προηγείται με 18-13 της Τέλεκομ Βέζπρεμ, σε παιχνίδι που θα κρίνει ποιός θα είναι ο αντίπαλος της Μπαρτσελόνα αύριο, στον μεγάλο τελικό.

*Η Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία ανακοίνωσε πως την Κυριακή (27/12) το απόγευμα ένας παίκτης της Παρί, καθώς και ένας διαιτητής βρέθηκαν θετικοί στον κορονοϊό. Αμφότεροι απομονώθηκαν. Την Δευτέρα (28/12) όλα τα μέλη της Παρί υποβλήθηκαν εκ νέου σε τεστ Covid-19, τα αποτελέσματα των οποίων βγήκαν αρνητικά.