Όλα όσα συνέβησαν στα χθεσινά (05/12) ματς του EURO 2020 - greekhandball.com

Όλα όσα συνέβησαν στα χθεσινά (05/12) ματς του EURO 2020

Ασταμάτητη μοιάζει η Νορβηγία, που εξασφάλισε την δεύτερή της νίκη στους ομίλους της τελικής φάσης του EURO 2020, καθώς επικράτησε με 42-23 της Γερμανίας, γιορτάζοντας παράλληλα το 100ο της παιχνίδι στη διοργάνωση. Η Γερμανία, από την άλλη, υποχρεώθηκε στην πιο «βαριά» ήττα της, μετά το 2000, όταν είχε χάσει από την Ουγγαρία με 22-33.

Μεγάλη και απροσδόκητη νίκη πέτυχε η Σερβία κόντρα στην παγκόσμια Πρωταθλήτρια (2019), Ολλανδία, αφού κυριάρχησε με 29-25. Μεταξύ 43ου και 49ου λεπτού, μάλιστα, η Σερβία ρίσκαρε, τα έπαιξε όλα για όλα στην επίθεση, πέτυχε σερί 7-0 και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο ματς, με 23-22. Περιόρισε, επίσης, σε τέτοιον βαθμό την Ολλανδία, που εκείνη είχε να βρει δίχτυα για 10 λεπτά. Τα 20 γκολ της Σερβίας στο δεύτερο μισάωρο, καθώς και τα παραπάνω, μαρτυρούν ότι η ομάδα της επιβλήθηκε κατά κράτος σ' εκείνο το διάστημα της αναμέτρησης.

Τον πρώτο της βαθμό κατέκτησε η Ισπανία, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη (23-23) στη χθεσινή (05/12) αναμέτρησή της με αντίπαλο την Σουηδία, η οποία έφτασε στους 3 πόντους. H τελευταία φορά, πριν από την χθεσινή, που οι δύο ομάδες συναντήθηκαν σε επίσημο ματς, ήταν στο Παγκόσμιο του 2019, όταν επίσης αναδείχθηκαν ισόπαλες (28-28). Συνολικά, 4 φορές παιχνίδια τους έχουν λήξει ισόπαλα. Η τερματοφύλακας της Ισπανίας, Σίλβια Ναβάρο, που έκανε 15 επεμβάσεις, ήταν η MVP του ματς.

Στο «main round» του EURO 2020 προκρίθηκε η Ρωσία, που επικράτησε της Τσεχίας με 24-22 και έφτασε στους 4 βαθμούς, ούσα 1η στο γκρουπ B. Η Τσεχία, αντίθετα, αν και το «πάλεψε» μέχρι τέλους και δυσκόλεψε τις αντιπάλους της, δεν έχει κατακτήσει ακόμα πόντο.

Μολονότι δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, η Ρουμανία νίκησε με 28-24 την Πολωνία. Οι Κριστίνα Λάσλο, Κριστίνα Νιάγκου, Λορένα Όστασε, σημείωσαν τα 20 από τα 28 τέρματα της Ρουμανίας, που βρισκόταν πίσω στο ημίχρονο, με 15-11. Παρ' όλα αυτά, οι Ρουμάνες έκαναν... comeback στο δεύτερο μέρος και με «όπλο» τους την άμυνα κατέκτησαν τους 2 βαθμούς.