Ο Άρης Νίκαιας επιβλήθηκε ολοκληρωτικά του Αθηναϊκού στο δεύτερο μέρος και επικράτησε - Φόβοι πως η Μαργέτα υπέστη ρήξη χιαστών - greekhandball.com

Σε παιχνίδι για ένα ρόλο εξελίχθηκε η αναμέτρηση Άρης Νίκαιας - Αθηναϊκός, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής (1ος όμιλος) της Α1 Γυναικών, καθώς η τυπικά γηπεδούχος ομάδα (σ.σ. το παιχνίδι διεξήχθη στο «Μ. Μερκούρη») επικράτησε άνετα με 21-12.

Ο Άρης προηγούνταν με 3-0 στα πρώτα λεπτά του αγώνα και ο Αθηναϊκός χρειάστηκε περίπου 13 λεπτά, ώστε να σκοράρει για πρώτη φορά (3-1). Το σύνολο του Γιάννη Ανταλή διατηρούσε το προβάδισμα, ενώ παράλληλα οι φιλοξενούμενες πίεζαν και μείωναν στο σκορ. Παρ' όλα αυτά, το ημίχρονο «έκλεισε» με τον Άρη να έχει αποκτήσει διαφορά τεσσάρων γκολ (10-6).

Η κόπωση και η επακόλουθη έλλειψη ενέργειας του Αθηναϊκού στο δεύτερο μέρος, συνέβαλε στην αύξηση της διαφοράς από την πλευρά της ομάδας της Νίκαιας, η οποία έκαμψε ολοκληρωτικά την αντίσταση των αντιπάλων και επιβλήθηκε στον αγωνιστικό χώρο, φτάνοντας τελικά στη νίκη.

Δυσάρεστη είναι η είδηση του τραυματισμού της αθλήτριας του Αθηναϊκού, Ευσταθίας Μαργέτα, η οποία στο 48ο λεπτό του ματς τραυματίστηκε στο αριστερό της γόνατο και αποχώρησε υποβασταζόμενη. Εκφράζονται φόβοι για ρήξη χιαστών. Ευχόμαστε να πάνε όλα καλά και να αποφευχθούν τα χειρότερα...

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 21-12

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 3-0, 3-1, 5-2, 8-6, 10-6 (ημίχρονο), 11-8, 13-9, 15-9, 17-10, 18-11, 21-12

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ: Μαυρογεώργη Ν. 1, Σίτογλου, Μαυρογεώργη Ζ. 2, Σαββαλάκη Α. 3, Μαυρογεώργη Δ., Σαραντάκου 4, Σιάπχα 1, Μανδά 2, Αχλαδιώτη 2, Σαββαλάκη Δ., Μανιά 4, Πυρομάλλη, Ταβλαρίδη 2, Παρέσογλου

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κοτσαμπουικίδου, Δελατόλα, Δημακέα 4, Μάκρογλου, Κοτρώτσιου, Παπουτσιδάκη 4, Φάνταγμα, Κούρου, Λεγάκη 1, Μαργέτα 2, Μπαράκου, Λάσκου, Βαρούχα, Μαστόρη, Παπαδημοπούλου 1, Συκιωτάκη

Διαιτητές: Σκλαβενίτης - Ψύλλος, Δίλεπτα: 5 - 2, Πέναλτι: 2/3 - 2/3