«Βλέπει» πρόκριση η Ανόρθωση, που βρήκε δυνάμεις στο τελευταίο 15λεπτο και έφτασε στην πρώτη της ευρωπαϊκή νίκη - greekhandball.com

Μεγάλη νίκη, την πρώτη της σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, στην πρώτη της μάλιστα ευρωπαϊκή συμμετοχή, πέτυχε (28-32) η Ανόρθωση, στη Λεμεσό, κόντρα στη τσεχική, Σοκόλ Νόβε Βέσελι, για τον δεύτερο γύρο του EHF European Cup.

To σύνολο του Γιώργου Ζαραβίνα κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, μετά από το πρώτο «νωθρό» δεκάλεπτό του στο ματς, έπαιρνε και έχανε το προβάδισμα, και τελικά οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, στη λήξη του πρώτου μέρους, με το σκορ στο 14-14. Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στην επανάληψη και οι Κυανόλευκοι ακολουθούσαν στο σκορ, μέχρι το 47ο λεπτό, όταν ο Μωραΐτης σημείωσε το 23-24. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Ανόρθωση ύψωσε ανάστημα και κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση, κάνοντας έτσι το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και αύριο (21/11), για δεύτερη φορά, επίσης στην Κύπρο.

ΣΟΚΟΛ ΝΟΒΕ ΒΕΣΕΛΙ - ΑΝΟΡΘΩΣΗ 28-32

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 6-3, 7-7, 8-9, 10-11, 14-14 (ημίχρονο), 17-16, 19-19, 23-21, 25-25, 27-28, 28-32

ΣΟΚΟΛ ΝΟΒΕ ΒΕΣΕΛΙ: Μπάρτουνεκ 4, Ντόντιτσα 5, Χάλιτσεκ 1, Πτάτσνικ 2, Κότσιχ 5, Μέλιχαρ 3, Ρούμπακ, Κρτσκαλ 4, Γκρεγκορόβιτς 1, Σίμοβτσεκ, Παρόλι 1, Στοχάνζι, Ντολέισι 1, Χάλα, Τόμασεκ, Στουντένι

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κρητικός 6, Κεσίδης 5, Μωραΐτης 9, Ασβεστάς 4, Τότος 5, Λεοντίου, Κοτανίδης, Φωτίου 1, Αργυρού Χ. 1, Ευσταθιάδης, Πάβλοβιτς, Μιμίκος, Αργυρού Ι., Ιωάννου, Μηνά, Χριστοδούλου

Διαιτητές: Χάνες Κρ. - Χάνες Ντ. (Γερμανία), Πέναλτι: 3/3 - 1/1, Δίλεπτα: 5 - 8