Γκάζωσε στο τέλος και έκανε... σεφτέ o ΓΑΣ Κιλκίς - greekhandball.com

Γκάζωσε στο τέλος και έκανε... σεφτέ o ΓΑΣ Κιλκίς

Την παρθενική του νίκη στην τρέχουσα περίοδο της Α2 Ανδρών πανηγύρισε ο ΓΑΣ Κιλκίς, ο οποίος επικράτησε με 36-28 του ΑΟ Ιωαννίνων. Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό για περίπου 40' (23-19), μέχρι που οι γηπεδούχοι, οι οποίοι σε γενικές γραμμές ήλεγχαν το ματς, εκμεταλλευόμενοι την κόπωση των αντιπάλων τους, πάτησαν το πόδι στο γκάζι, δημιουργώντας διαφορά ασφαλείας που μόνο αυξανόταν μέχρι το τελικό σφύριγμα. Επιθετικά, πήραν λύσεις από τους Δημάκη και Ιλέρη (7 τέρματα), αλλά και τον Αριστοτέλη Φαχουρίδη (5 τέρματα) που τους βοήθησαν να φτάσουν στην τελική επικράτηση. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι μπορούν να λένε πως όσο τους "κράτησαν" οι δυνάμεις τους ήταν μέσα στο ματς, ωστόσο η κούραση τους... λύγισε, ενώ είχαν σε τρομερή μέρα τον Γεωργίου (10 τέρματα).

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 9-6, 12-11, 16-12, 19-16 (ημίχρονο), 21-19, 23-19, 27-21, 30-23, 34-26, 36-28

Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 5/6-3/4, Διαιτητές: Θεοδωσίου-Παπούλιας

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ: Δημάκης 7, Γρηγοριάδης, Καρβουνίδης 2, Μαυρόπουλος Αν. 2, Μαυρόπουλος Χρ. 2, Ιωαννίδης, Βαφειάδης, Σακαλής 1, Τοκατζόγλου 3, Φαχουρίδης Παν., Φαχουρίδης Αρ. 5, Γιαβασίδης Δ. 2, Γιαβασίδης Αλ. 2, Ιλέρης 7, Μέγκας 2, Φαχουρίδης 1

ΑΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ: Ζιώγος, Τζουκάς 1, Κατέχης 1, Γότσης 2, Τζελέπης 4, Χριστιακόπουλος 3, Νάκος 3, Γεωργίου 10, Σάκκας 1, Σιώμος 2, Γκρουΐδης 1, Σητάς