Διπλό αυτοπεποίθησης πριν τη... διαβολοβδομάδα - greekhandball.com

Διπλό αυτοπεποίθησης πριν τη... διαβολοβδομάδα

Σπουδαίο διπλό, τόσο βαθμολογικής, όσο και ψυχολογικής σημασίας πέτυχε ο Ιωνικός στην έδρα της Σαλαμίνας (26-28) και έχοντας το 2/2 πηγαίνει με την ψυχολογία στα ύψη στα δυο διαδοχικά παιχνίδια με ΑΕΚ και Ολυμπιακό που ακολουθούν σε διάστημα μιας εβδομάδας. Από την άλλη η Σαλαμίνα, αν και το πάλεψε, γνώρισε την 3η ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια και καλείται να αλλάξει άμεσα την εικόνα της, ώστε να μην βρεθεί από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο στην υπόθεση "παραμονή".

Οι φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να πάρουν από νωρίς κεφάλι στο σκορ, έχοντας ως όπλο την πολυφωνία τους στην επίθεση και έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα πέντε τερμάτων (9-14). Στην επανάληψη, το μόνο που χρειάζονταν ήταν μια καλή... διαχείριση, η οποία και ήρθε, με τους γηπεδούχους να δείχνουν ψήγματα αντίδρασης μονάχα στο τελευταίο πεντάλεπτο, όταν όλα είχαν κριθεί.

HC Σαλαμίνα - Ιωνικός ΝΦ 26-28

Πεντάλεπτα: 2-2, 2-4, 4-6, 6-9, 7-12, 9-14 (ημίχρονο.), 12-16, 16-19, 20-23, 21-25, 22-27, 26-28

ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μανούσος 1, Γ. Μπακαούκας 1, Χ. Μπακαούκας 9, Πετράκος 2, Μπούζος 5, Τσαρπάλης, Χιώτης, Χρηματόπουλος, Τρούλος 4, Τσομπανίδης 2, Βασιλόπουλος, Αποστολίδης, Χαραλάμπους, Δίπλαρος 1, Γεωργακόπουλος 1, Παπαδόπουλος.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Τσακνής, Παπανικολάου, Αϊβαλιώτης 4, Αργυράκης, Γκέρτσος 1, Ζαχάρης 3, Συγγάρης, Αποστολίδης 2, Βασιλείου, Τσακούλης, Μπούτος 4, Καραμασιώτης 2, Λιόλιος 3, Γιόσμου 2, Αλικάκος, Λόλας 7.

Διαιτητές: Τόλιος- Χαραλαμπίδης, Κόκκινη: 59:25 Μπούζος (τρία δίλεπτα) Δίλεπτα: 8-8, Πέναλτι: 3/4, 3/3