Με σούπερ Φάμπατς ο Αθηναϊκός επικράτησε του Πολυνίκη - greekhandball.com

Με σούπερ Φάμπατς ο Αθηναϊκός επικράτησε του Πολυνίκη

Φίλιππος Φάμπατς

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φίλιππο Φάμπατς και ανεβάζοντας κατακόρυφα... ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο ο Αθηναϊκός έκαμψε με 24-18 την αντίσταση του μαχητικού Πολυνίκη. Ήταν μια σχετικά άνετη επικράτηση για την ομάδα του Γιάννη Βαρελτζή, η οποία πάντως μέχρι το 25ο λεπτό αδυνατούσε να πάρει διαφορά ασφαλείας (8-6). Από εκεί και έπειτα όμως, το σκηνικό άλλαξε άρδην, με τους γηπεδούχους να βελτιώνονται αισθητά και στις 2 μεριές του γηπέδου, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους το πάλεψαν, έδειξαν ότι αποτελούν ένα αξιόμαχο σύνολο, ωστόσο δεν κατάφεραν ποτέ να ξεπεράσουν το μπλακ άουτ που έπαθαν στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και το πλήρωσαν.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-5, 8-6, 12-7 (ημίχρονο), 16-10, 18-11, 19-13, 22-13, 23-18, 24-18

Δίλεπτα: 7-8, Πέναλτι: 6/6-3/5, Διαιτητές: Σκλαβενίτης-Βητάς

Αθηναϊκός: Φωτίου, Σταυρινόπουλος 1, Γραμματικόπουλος 1, Κραουνάκης , Τσευλίκος, Κοντογιώργος 2, Μάργαρης, Μαγκαφουράκης, Ματθιάδης 1, Ορφανόπουλος, Οικονομίδης, Νικολάου, Φάμπατς 13, Λογοθέτης 4, Τσικριτέας, Τσευλίκος 2

ΓΑΣ Ναυπλίου Πολυνίκης: Ρουμελιώτης 2, Ρόνδος 7, Κόκκινος 1, Αρσενόπουλος 5, Παπαδημητρίου, Κουτρουμπής, Βαρδακάς, Σιατιρλής, Αρζόγλου, Μπλάτσος 1, Μουζακιώτης, Πριόβολος, Μίχος, Τοπαλί 2, Σχοινοχωρίτης, Κόσυβας

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ

"Στο 47ο λεπτό του αγώνα αποβλήθηκε ο αθλητής του Πολυνίκη, Πριόβολος Χρήστος, με κόκκινη και μπλε κάρτα, σύμφωνα με το άρθρο 8:10. Το δελτίο του συγκεκριμένου αθλητή κρατήθηκε",