Μεγάλη, παρθενική νίκη για τον Φαίακα με άμυνα... γρανίτη και ανατροπή στα τελευταία λεπτά - greekhandball.com

Ήταν... γλυκιά, μα και (πολύ) αγχωτική, η παρθενική νίκη (24-22), κατά την τρέχουσα σεζόν, του παθιασμένου Φαίακα Κέρκυρας επί του Αερωπού Έδεσσας (σ.σ. τρίτη ήττα σε έξι αναμετρήσεις), στο νησί του Ιονίου.

Οι Φαίακες έσπασαν το... ρόδι, αν και βρίσκονταν πίσω στο σκορ, με 13-9, στο ημίχρονο. Ο Αερωπός είχε τα ηνία σε όλο το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να προηγούνται, όμως οι Φαίακες, που φάνηκαν περισσότερο συγκεντρωμένοι και αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση, πέτυχαν την ανατροπή. Στο 53ο λεπτό το ματς ήταν 20-22, όμως μ' ένα σερί 4-0 μέσα σε επτά περίπου λεπτά, οι γηπεδούχοι «γύρισαν» την πλάστιγγα και πήραν το παιχνίδι!

*Σημειώνεται πως, σύμφωνα με πληροφορίες του greekhandball.com, από προχθές (15/10) έχει διακοπεί η συνεργασία του Φαίακα με τον Νίκο Πέρρο, που εκτελούσε χρέη υπηρεσιακού προπονητή. Την ομάδα κατηύθυνε σήμερα ο Μάνος Κουμαραδέλης, ο οποίος ήδη ανήκε στο τεχνικό τιμ και βοηθός του ήταν ο Σπύρος Κατσαρός (γενικός αρχηγός). Μετά το τελευταίο παιχνίδι του πρώτου γύρου, δηλαδή μετά το πέρας της επόμενης αγωνιστικής, θα κριθεί εάν ο Κουμαραδέλης θα συνεχίσει ή όχι στην καθοδήγηση της ομάδας.

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 3-5, 4-7, 5-10, 6-13, 9-13 (ημίχρονο), 11-14, 13-15, 16-18, 18-19, 22-22, 24-22.

Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 4/4 – 1/1, Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος.

Φαίακας: Δούγιας 7, Ντόσεν, Λε Πεγιέ, Κόντης 3, Βλαχόπουλος, Τσαμουρίδης 1, Ελευθεριάδης, Χερουβείμ 6, Δελλής 4, Κολοβός, Γεωργαλής, Χάλαρης 3, Γιαννακόπουλος, Κορακιανίτης, Νάστος.

Αερωπός: Αθανασίου 1, Μέτσης 3, Ρομπής, Γάτσης, Κράλλης 5, Κώστας, Πάβλοβιτς 4, Βαφείδης 2, Μισαηλίδης 4, Κυριακού 3, Ιωαννίδης, Γιαννούσης, Μουμτζιδέλης.