Νίκη χωρίς ιδιαίτερα... ζόρια για τον Διομήδη - greekhandball.com

Νίκη χωρίς ιδιαίτερα... ζόρια για τον Διομήδη

Την τέταρτή του νίκη σε έξι αγώνες στο Πρωτάθλημα της Handball Premier πέτυχε ο Διομήδης Άργους, ο οποίος επικράτησε, εντός έδρας, χωρίς ιδιαίτερα... καρδιοχτύπια με 34-25 του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας. Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό μόνο στο ξεκίνημα, καθώς μετά το πρώτο... αναγνωριστικό δεκάλεπτο (4-4) οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και όσο περνούσε η ώρα αύξαναν ολοένα και περισσότερο τη διαφορά. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη (αλλά και του αγώνα συνολικά) ήταν ο Χόγκας με 10 τέρματα, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Αποστολίδης και Αϊβαλιώτης με 6 τέρματα έκαστος.

Σημειώνεται, ότι ο αγώνας ξεκίνησε με εικοσάλεπτη καθυστέρηση, καθώς το πούλμαν που μετέφερε του φιλοξενούμενους έπαθε... λάστιχο στη διαδρομή, με αποτέλεσμα η "σέντρα" του ματς να μην γίνει την προγραμματισμένη (18:00) ώρα

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-4, 8-6, 12-9, 16-12, 17-14 (ημίχρονο), 20-15, 22-17, 25-19, 27-21, 30-23, 34-25

Δίλεπτα: 7-5, Πέναλτι: 3/4-4/5, Διαιτητές: Κινατζίδης – Φωτακίδης

ΔΙΟΜΗΔΗΣ: Τζιμπούλας 3, Μαρκατάτος 1, Κραβτσένκο, Κρεμαστιώτης 1, Τσιγαρίδας 5, Στανοΐλοβιτς, Παπαντωνόπουλος, Τσάκαλος, Στάνκοβιτς 3, Χόγκας 10, Μπόσκος 6, Χαντέλης, Αναγνωστόπουλος, Μάνθος 5, Ρούμπος, Μούγιτς

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ: Τσακνής, Σαμαράς 2, Αϊβαλιώτης 6, Αργυράκης 1, Γκέρτσος, Ζαχάρης 1, Συγγάρης, Αποστολίδης 6, Βασιλείου, Τσακούλης, Σιάτρας, Καραμασιώτης 1, Λιόλιος 3, Γιόσμου 1, Αλικάκος, Λόλας 4