Η πιεστική άμυνα έδωσε την νίκη στην Πυλαία, με ανατροπή, απέναντι στο Πανόραμα ( 24-21 ) - greekhandball.com

Η Πυλαία έφθασε στη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής Γυναικών, με 24-21 σε βάρος του Πανοράματος που προηγήθηκε στο ημίχρονο με 10-9, αλλά, δεν άντεξε στην επανάληψη.

Στο 35΄ και στο 37΄ το Πανόραμα είχε ξεφύγει με 5 γκολ διαφορά στο σκορ, αλλά, στο 47΄η Πυλαία είχε πλησιάσει στα 2 τέρματα ( 15-17 ), στο 49΄ ισοφάρισε σε 17-17 και στο 52΄ προηγήθηκε με 19-17 με αξιοσημείωτο σερί, που έκρινε στην ουσία και το αποτέλεσμα.

Στο 57΄ μάλιστα, η Πυλαία ήταν μπροστά με 4 τέρματα ( 23-19 ) στο ματς όπου κράτησε το προβάδισμα και πήρε τους βαθμούς δείχνοντας μεγαλύτερη σταθερότητα και αποφασιστικότητα στην επανάληψη, πιέζοντας παράλληλα στην άμυνα.

Ο προπονητής της Πυλαίας Βασίλης Σκανδάλης, είπε στο greekhandball.com :

'' Ξεκινήσαμε καλά, αλλά, δεν είχαμε αποτελεσματικότητα στα τελειώματα μας. Το τελευταίο δεκάλεπτο στο πρώτο μέρος ήταν πολύ κακό για εμάς, αλλά, συνειδητοποιώντας ότι εμείς οδηγήσαμε το ματς σε αυτό το σημείο με τα λάθη μας, επιστρέψαμε με καλύτερη εικόνα στον αγώνα. Το κλειδί για την νίκη ήταν η πιεστική άμυνα μας, που οδήγησε σε απανωτά λάθη το Πανόραμα και μας έδωσε υπεροχή ενώ μέσα από την ροή του σκορ, πήραμε και την αυτοπεποίθηση που θέλαμε. Το πανόραμα έπαιξε καλά, αλλά, εμείς φθάσαμε σε δίκαιη νίκη που όμως δε σημαίνει τίποτα προς το παρόν, πέρα από το γεγονός ότι μας δίνει ένα αβαντάζ για τον δεύτερο γύρο ''.

Τα πεντάλεπτα : 3-0, 5-2, 5-5, 6-6, 9-7, 9-10 ( ημίχρονο ),  9-13, 12-16, 14-16, 18-17, 20-18, 24-21.

Διαιτητές : Τζαφερόπουλος-Παλαμιώτης.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑ : Κουκμίση Κ. 3, Τσιτλακίδου, Βράμπα, Τσερέπη, Κουκμίση Μ. 5, Καπρινιώτη, Ιωαννίδου, Τσιγαρίδα Αθηνά, Τσιγαρίδα Αθαν. 4., Τσολοζίδου, Μανωλούδα, Αθανασοπούλου 4, Σελεμίδου 3, Πετρίδου 3, Στεφανίδου 2.

HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ: Κουτσιμανή, Σπανού, Αναστασιάδου, Κουρκουλάκη, Παπαδοπούλου Γ., Τσαρτσίου, Κυρικλίδου 2, Ιωαννίδου, Αμανατίδου 5, Προκοπίδου 2, Λιούκα 6, Καραβέλη 3, Λούρη 1, Τσαουσίδου, Κουλούρη 2, Παπαδοπούλου Α.