Νίκη ελπίδας για τον Ζαφειράκη - greekhandball.com

Νίκη ελπίδας για τον Ζαφειράκη

Κριτική αγώνα: Μανώλης Νεόφυτος

Σπουδαίο παιχνίδι αυτό ανάμεσα στον Ζαφειράκη και τον Φοίβο στις Συκεές, το τέλος του οποίου βρήκε νικήτρια την ομάδα της Νάουσας με 29-27. Ο Ζαφειράκης θα διεκδικήσει το απόγευμα (18.00) κόντρα στον Διομήδη την είσοδό του στην τετράδα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων της Θεσσαλονίκης, ενώ οι οικοδεσπότες της διοργάνωσης έχασαν κάθε ελπίδα πρόκρισης στα ημιτελικά από το α’ γκρουπ.

Το παιχνίδι ήταν γρήγορο και θεαματικό. Ο Ζαφειράκης προηγήθηκε σταθερά σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη, ο Φοίβος κατάφερε να ισοφαρίσει στο 46' σε 20-20, αλλα ο Ζαφειράκης επανέκτησε το προβάδισμα με δυο γκολ στο 48' (22-20), παραμένοντας μπροστά και στο 52' (25-23). Χάρη σε εύστοχο πέναλτι και κόντρα, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (26-26) εκ νέου, αλλά η ομάδα της Νάουσας ξέφυγε ξανά με δύο τέρματα (28-26) στο 57'. Η μείωση του σκορ ήρθε στο ίδιο λεπτό, αλλά ο Φοίβος έμεινε χωρίς γκολ μέχρι τη λήξη και ο Ζαφειράκης διαμόρφωσε το αποτέλεσμα από το 58.35.
Δίκαια η νίκη για την ομάδα της Ημαθίας, η οποία έκανε σημαντικό βήμα για την τετράδα. Όλα για την δεύτερη θέση θα κριθούν στον απογευματινό αγώνα με τον Διομήδη (αμφότερες οι ομάδες έχουν από μια νίκη). Σε περίπτωση ισοπαλίας, ευνοείται ο Διομήδης λόγω καλύτερου συσχετισμού τερμάτων.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ - ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 27-29
Πεντάλεπτα:
2-5, 5-6, 5-6, 6-8, 8-12, 10-12 (ημ.), 13-15, 16-19, 19-20, 22-24, 26-26, 27-29.
ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Μπιζέτας): Αρβανιτάκης 1, Βασιλικάρης 5, Καραγιάννης, Καρακεχαγιάς 3, Κούλαλης, Μανιόπουλος, Μαρκατάτος, Ντάλος, Παλαμίδας, Π. Σιγγιρίδης, Φ. Σιγγιρίδης, Σιούλης 9, Τραγιάννης, Τσιολάκης, Τσιρανίδης 2, Φώτογλου 7.
ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (Παπουτσής): Δάιος, Λένος 3, Μπιλιούρης 7, Γκαδίνης 3, Δ. Δημητρίου 1, Μουραφετλής, Πετρίδης 7, Μαρτίνος, Τ. Δημητρίου 1, Δούτσης, Τσαγγαρός, Μάλλιος, Μουρατίδης 7, Βαρβιτσιώτης, Μιχαήλ, Μπιτέρνας.

Διαιτητές: Φωτακίδης - Στεφανίδης
Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 3/5 – 1/2
Κόκκινη: 59.53 Μανιόπουλος (τρία δίλεπτα)