«Τρία στα τρία» ο Εθνικός Κοζάνης - greekhandball.com

«Τρία στα τρία» ο Εθνικός Κοζάνης

Κριτική αγώνα: Μανώλης Νεόφυτος

Μία… προπόνηση επίσημου χαρακτήρα έκανε ο Εθνικός Κοζάνης ενόψει του αυριανού αγώνα κόντρα στην ΑΕΠ Πανόραμα για το χρυσό μετάλλιο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων, επικρατώντας με σχετική άνεση και σκορ 33-21 του ΓΑΣ Καματερού.

Ο Εθνικός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με «όπλο» του τον αιφνιδιασμό, προηγήθηκε στο 10ο λεπτό με 7-5, έκανε νταμπλ σκορ (14-7) στο 20ό και «έκλεισε» το ημίχρονο στο 18-11. Στην επανάληψη κυνήγησε το γκολ και τη διάφορα (που είναι απαραίτητη σε περίπτωση ενδεχόμενης ισοβαθμίας) αλλά το προσωπικό μαρκάρισμα πάνω στις Αριστούλα Μουρατίδου και Αθανασία Φλώρου τον «φρέναρε». Όλα θα κριθούν αύριο, ακόμα και αν το Πανόραμα χάσει βαθμό από την Πυλαία. Από τις νικήτριες, διακρίθηκαν όλες και ειδικά η τερματοφύλακας, Κατερίνα Φλώρου. Από το Καματερό ξεχώρισε η γκολκίπερ, Σοφία Φακίνου.

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ 21-33
Πεντάλεπτα:
2-2, 5-7, 6-9, 7-14, 9-15, 11-18 (ημ.), 13-20, 14-23, 15-26, 17-28, 20-31, 21-33
ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ (Σκοδριανός): Χριστοδούλου 2, Δαμάσκου 5, Λιβάρδα, Κούρτη 2, Μανουσάκη 1, Ψαρρή 3, Φακίνου, Φωτιάδη, Σπάθη 1, Πλησσή 1, Βονεμπέργκερ, Χατζηαργυρού 2, Μ. Μπρεάνου 3, Χ. Μπρεάνου 1.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Παπαδόπουλος): Αθανασιάδου 1, Αλεξανδρίδου 1, Γκαμπουρα 1, Γκιάτα 2, Ιωαννίδου, Καραγιώργου, Καραδήμου, Κούρου, Μουρατίδου 8, Μωυσιάδου, Στραβού, Παρανόμου, Τσιοκάνου, Κ. Φλώρου 1, Αθ. Φλώρου 15, Χατζησαββίδου 4.

Διαιτητές: Νάσκος - Νικολαΐδης
Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 2/2 – 1/1