Πρωταθλήτρια (και) στους Εφήβους η ΑΕΚ! - greekhandball.com

Πρωταθλήτρια (και) στους Εφήβους η ΑΕΚ!

Κριτική αγώνα: Μανώλης Νεόφυτος

Τον πρώτο τίτλο της σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων πανηγύρισε η ΑΕΚ! Απόλυτο αφεντικό του «τελικού» της β’ φάσης απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας, επιβλήθηκε στο «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ με 41-22, επιβεβαιώνοντας ότι σε αυτό το τουρνουά τουλάχιστον, ήταν ένα επίπεδο και μία ταχύτητα πάνω από τους αντιπάλους της. Έτσι, μετά την ανδρική ομάδα και η εφηβική κατάφερε φέτος να ανέβει πατήσει κορυφή…

Οι νικητές δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη, όπως μαρτυρά και το αποτέλεσμα. Με «όπλο» τους τον αιφνιδιασμό από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και τα μπλόκα της άμυνας στα σουτ των αντιπάλων τους, μπήκαν μπροστά στο σκορ εξ αρχής (3-1 στο 6', 9-3 στο 14', 15-6 στο 21') και προηγήθηκαν 19-9 στο ημίχρονο. Αξιοσημείωτα, σε αυτό το 30λεπτο είχαν 8 στους 10 εύστοχους αιφνιδιασμούς , 7 μπλόκα και 10 αποκρούσεις του τερματοφύλακα τους.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο, αφού ο Φίλιππος Βέροιας παρουσιάστηκε πολύ κουρασμένος, χωρίς αντιδράσεις και δίχως να έχει στον πάγκο τον τεχνικό του, Τεό Παυλίδη, ο οποίος τιμωρήθηκε στο χθεσινό παιχνίδι απέναντι στον Ολυμπιακό.
Το σενάριο του δεύτερου μέρους εκτυλίχθηκε με γκολ εναλλάξ από τις δύο ομάδες  (21-11 στο 33', 24-13 στο 35', 26-15 στο 38', 29-16 στο 44'), για να μειώσει ο Φίλιππος στο 47'σε 29-20. Το τάιμ άουτ του Αλέξη Αλβανού σε εκείνο το σημείο, ηρέμησε την ΑΕΚ, η οποία «χτύπησε» ξανά με αιφνιδιασμούς, ξεφεύγοντας (36-21) στο 55' και πανηγυρίζοντας τη νίκη-τίτλο με 41-22.

Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ και σε όλους τους αθλητές της για τον τίτλο. Συγχαρητήρια και στον Φίλιππο που κατάφερε να ανέβει στο βάθρο του νικητή για πρώτη φορά μετά το 2013. Δεν χρειάζεται να αναφερθούμε σε διακριθέντες. Όλοι οι αθλητές που έπαιξαν έδωσαν ότι μπορούσαν. Στατιστικά, αξίζει να αναφέρουμε ότι καταγράφηκαν ελάχιστα πέναλτι και δίλεπτα, αφού το παιχνίδι ήταν πεντακάθαρο. Οι αιφνιδιασμοί για την ΑΕΚ ήταν 13 στους 18 και τα μπλόκα της 9. Η διαιτησία ξεκούραστη και σωστή.

AEK – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 41-22