Νίκησε και... περιμένει η Πυλαία - greekhandball.com

Νίκησε και... περιμένει η Πυλαία

Του Μανώλη Νεόφυτου

Με το μυαλό στον αγώνα Καματερού – Νέας Ιωνίας που θα αρχίσει σε λίγα λεπτά, ο ΑΕΣΧ Πυλαίας επιβλήθηκε του Πανελληνίου Νεάπολης-Συκεών με 24-15 και περιμένει από αυτό το αποτέλεσμα να δει αν θα είναι πρωταθλητής Κορασίδων ή όχι. Το μετάλλιο, πάντως, εξασφαλίστηκε.

Συγκεκριμένα, αν το Καματερό νικήσει ή πάρει ισοπαλία, τότε θα σηκώσει την κούπα, αφήνοντας δεύτερη την Πυλαία και τρίτη τη Νέα Ιωνία. Αν νικήσει η Νέα Ιωνία θα υπάρξει τριπλή ισοβαθμία και όλα θα κριθούν στα γκολ από τους μεταξύ τους αγώνες.

Η ανάπαυλα του ημιχρόνου της αναμέτρησης στη Μίκρα, βρήκε την Πυλαία προηγούμενη με μικρή διαφορά (11-9). Με  την έναρξη του β’ μέρους, πέντε αναπάντητα γκολ την έφεραν μπροστά στο 42ο λεπτό με 16-9. Σε εκείνο το σημείο του ματς έχασε την επαφή ο Πανελλήνιος Νεάπολης, μένοντας χωρίς τέρμα για 12 λεπτά. Η συνέχεια ήταν μονόλογος της Πυλαίας, η οποία έφτασε μάλλον εύκολα στη νίκη.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ – ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 15-24
Πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 6-4, 7-7, 8-9, 9-11 (ημ.), 9-11, 9-14, 12-16, 13-20, 14-22, 15-24
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ (Παπαδοπούλου): Αντ. Φιράκου 1, Αν. Φιράκου 1, Δημάκου 3, Δημητρακούδη 3, Εμμανουήλ 2, Καμπούρη, Μαρμαρά, Μπάδη 3, Μπαζάκα, Μποζίνη, Ροδοπαίου, Σαμαρά 1, Φιλιππίδου 1.
ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Σκανδάλης): Κουκμίση 6, Καπρινιώτη, Αθανασία Τσιγαρίδα 6, Γουδή, Σούσκα 4, Μανωλίτσα, Αθηνά Τσιγαρίδα 1, Αμπατζίδου 2, Χριστοφορίδου 1, Μαλιόγκα, Χατζηγεωργίου, Μαντζαρλή 2, Παζβαντίδη 2, Μπονάρου.

4. Πανελλήνιος Νεάπολης 0

*Οι αγώνες μεταδίδονται σε live streaming από το κανάλι Handball TV GR στο YouTube