Live ΠΑΟΚ-Νέα Ιωνία ( Ημίχρονο 12-6 ) Κυπελλούχος ο ΠΑΟΚ με 27-19 - greekhandball.com

Live ΠΑΟΚ-Νέα Ιωνία ( Ημίχρονο 12-6 ) Κυπελλούχος ο ΠΑΟΚ με 27-19

Το greekhandball.com θα σας προσφέρει ενημέρωση για την εξέλιξη του 34ου τελικού του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών, ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και την Νέα Ιωνία.
Διαιτητές : Πάτιος-Τσιάνας

ΠΑΟΚ : Καμπόϊμ, Μούρνου, Παναγιωτίδου, Γκάτζιου, Σαμολαδά, Νίκολιτς, Φερφόλια, Χατζηπαρασίδου, Βαφειάδου, Ζυγούρα, Μεντεσίδου, Κωστοπούλου, Κρίτζαλη, Ματαρώνα, Νούσια, Τσικνάκη.
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ : Μ.Κεπεσίδου, Μακρή, Κολλύρη, Μανιά, Βασιλείου, Ζενέλι, Αργυροπούλου, Φράγκου, Νταμπέφσκα, Ν.Κεπεσίδου, Ντιμτσούδη, Ζηνονίδου, Καρέλα, Χρυσοκέντη, Καραμάνου, Χριστοπούλου.

Τον αγώνα, που αρχίζει στις 5 μ.μ., μπορείτε να παρακολουθήσετε απευθείας από την ΕΡΤ 3

Στο Φιλίππειο, η πλειοψηφία των θεατών είναι με το μέρος του ΠΑΟΚ ενώ η Νέα Ιωνία έχει κοντά της, 50 φίλους της, γονείς αθλητριών της και μέλη της Ακαδημίας της, που μετακινήθηκαν με πούλμαν από την Αθήνα.

Τις δύο ομάδες, στην είσοδο τους στο τεραίν, συνόδευσαν παιδιά από τις υποδομές του Φίλιππου Βέροιας.

Ερωτηματικό αποτελεί για την Νέα Ιωνία η συμμετοχή της Φράγκου, η οποία αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού.

Στην αποστολή του ΠΑΟΚ και η Νούσια, τιμής ένεκεν, αν και προέρχεται από επέμβαση στους χιαστούς συνδέσμους και δεν είναι σε θέση να αγωνισθεί.

Ομορφες εικόνες στην παρουσίαση των δύο ομάδων, σε φίλαθλο πνεύμα, με έκδηλη την αγωνία στα πρόσωπα των αθλητριών.

Συμπαίκτες για 15 χρόνια ( 1988-2003 ) στον Εθνικό Κοζάνης, ήταν οι 2 διαιτητές, Πατιός-Τσιάνας

Με μικρή χρονοτριβή, ξεκινά ο τελικός αφού πρώτα μαζεύθηκαν χαρτάκια που πέταξαν φίλοι του ΠΑΟΚ

Κανονικά στο αρχικό σχήμα της Νέας Ιωνίας, η Δέσποινα Φράγκου

Αναγνωριστικό παιχνίδι από τις δύο ομάδες

Κίτρινη κάρτα στην Ζυγούρα

Πέναλτυ κερδίζει η Νταβέσκα και η Τσικνάκη αποκρούει την εκτέλεση της Ν.Κεπεσίδου και μάλιστα δύο φορές.

Η Φερφόλια το 1-0 στο 3΄

Στο 4.33΄ η Καμπόϊμ σταμάτησε την Μανιά και στη συνέχεια η Ζενέλι χρεώνεται με δίλεπτη αποβολή

Η Γκάτζιου το 2-0 στο 5.35΄΄

Ο ΠΑΟΚ δυσχεραίνει με την σωστή αμυντική λειτουργία του, την δραστηριότητα της Νέας Ιωνίας

Μένει το 2-0 στο 6.28΄΄

Μειώνει σε 2-1 η Φράγκου

Εξαιρετική απόκρουση από την Μ.Κεπεσίδου

3-1 σε τετ-α-τετ από την Χατζηπαρασίδου στο 7.05΄΄

Περισσότερες λύσεις φαίνεται ότι έχει, επιθετικά, ο ΠΑΟΚ ενώ η Νέα Ιωνία είναι άστοχη

3-2 από την Ζενέλι για την Νέα Ιωνία, στο 9.00΄΄

Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί  να αιφνιδιάσει την αντίπαλο του, αλλά, βιάζεται στις επιλογές του

Αντεπίθεση από την Νέα Ιωνία, αλλά, η Καραμάνου έχασε την ευκαιρία

Στην οργάνωση του παιχνιδιού του ΠΑΟΚ, η Ζυγούρα και με επίθεση σε πρώτο χρόνο, πετυχαίνει το 8-5 στο 19.45΄΄

Τάϊμ άουτ για την Νέα Ιωνία

Ο ΠΑΟΚ ξεφεύγει στο σκορ, καθώς, επωφελείται από το γεγονός ότι η Νέα Ιωνία δεν έχει λύσεις επιθετικά, εκτός της Νικολίνας Κεπεσίδου

11-5 στο 23΄ η Ζυγούρα, με την μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, με 6 γκολ

Λάθος από την Νέα Ιωνία στην επίθεση, καθώς, το άγχος και η έλλειψη εμπειρίας της κοστίζουν

Απόκρουση από την Μ.Κεπεσίδου, ωστόσο, η Νίκολιτς πραγματοποιεί στο 24.45΄΄ το 12-5

Εντεκα λεπτά συμπληρώθηκαν δίχως γκολ από την Νέα Ιωνία που μοιάζει να έχει πάθει ΄΄ μπλακ άουτ΄΄

Διακοπή στο παιχνίδι λόγω τραυματισμού της Καραμάνου, σε σύγκρουση της με την Φερφόλια

Εκτός η Καραμάνου, εντός η Βασιλείου στο 26.20΄΄

Στο 26.34΄΄  12-6 η Νταβέσκα, που όταν βρίσκει την ευκαιρία, ταλαιπωρεί την άμυνα του ΠΑΟΚ που έχει προσαρμοσθεί πάνω της

19-11   Ζηνωνίδου

Και πάλι η διαφορά στα 9 γκολ με το γκολ της Χατζηπαρασίδου για το 20-11 στο 44.30΄΄

Ο ΠΑΟΚ έχει σε βάρος του περισσότερες δίλεπτες αποβολές, αλλά, η Νέα Ιωνία δυσκολεύεται εμφανώς να αξιοποιήσει το αριθμητικό πλεονέκτημα

Σαφές προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ που πλησιάζει στην κατάκτηση του 4ου Κυπέλλου στην ιστορία του στο χάντμπολ Γυναικών

Τάϊμ άουτ από την Νέα Ιωνία

Παρά την ουσιαστική συνεισφορά της Ζηνωνίδου στο σκοράρισμα, στην επανάληψη, η Νέα Ιωνία δεν μπορεί να μειώσει την διαφορά

Το ματς άρχισε ξανά και είναι στο 46΄

Ακόμα μία απόκρουση από την Καμπόϊμ

Δίλεπτη για την Μανιά

Στο 46.11΄΄ 21-11 με πέναλτυ της Χατζηπαρασίδου που έχει 4 στα 4

Διψήφια πια η διαφορά τερμάτων για τον ΠΑΟΚ

Νέο τάϊμ άουτ, αυτή την φορά από τον ΠΑΟΚ

Η δυναμική που δείχνει στο παιχνίδι η ομάδα της Θεσσαλονίκης, δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης για την προοπτική της επιτυχίας της, αν και η Νέα Ιωνία συνεχίζει να μάχεται

Η Νταμπέβσκα σκόραρε για το 21-12, αλλά, στο 47΄η κατάσταση δύσκολα ανατρέπεται

Και νέο τάϊμ άουτ από τον ΠΑΟΚ, που δέχθηκε γκολ με παίκτρια λιγότερη

Οι φίλοι του ΠΑΟΚ στηρίζουν την ομάδα τους, πανηγυρίζοντας ήδη για την επικράτηση στον τελικό, ωστόσο, το ματς αρχίζει ξανά και απομένουν 12 λεπτά

Η Χατζηπαρασίδου πραγματοποίησε το 22-12 στο 48΄

Δίλεπτη αποβολή και για την Νέα Ιωνία

Η μπάλλα για τον ΠΑΟΚ, που βρίσκει εξαιρετικό στήριγμα στο πρόσωπο της γκολκίπερ Καμπόϊμ και η Γκάτζιου έκανε το 23-12 στο 49΄

Στα 11 γκολ η διαφορά, για πρώτη φορά στον τελικό

23-13 η Φράγκου για την Νέα Ιωνία

Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο

Οργανωμένη επίθεση από την Νέα Ιωνία, που επιχειρεί να αντιδράσει και σημειώνει το 23-14 με την  Ζηνωνίδου

Πολυφωνία στο σκοράρισμα από τον ΠΑΟΚ που έχει απάντηση στις κινήσεις της Νέας Ιωνίας

23-17 η Καραμάνου

Από το 23-12 η Νέα Ιωνία πέτυχε σερί 5-0 , με τον ΠΑΟΚ να μην έχει σκοράρει για 7 λεπτά

24-17 η Φερφόλια στο 57.30΄΄

25-17 η Γκάτζιου στο 58.30΄΄

25-18 Ν.Κεπεσίδου