Σπουδαίο "διπλό" της Νέας Ιωνίας μέσα στα Βριλήσσια - greekhandball.com

Σπουδαίο "διπλό" της Νέας Ιωνίας μέσα στα Βριλήσσια

Πολύ μεγάλη νίκη σημείωσε η Νέα Ιωνία με 25-24 (13-13 ημίχρονο), μέσα στην έδρα των Βριλησσίων, με ήρωα τον Τσαγκογεώργα, ο οποίος πέτυχε με πέναλτι το γκολ που έκρινε το τελικό αποτέλεσμα, έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Στο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι είχε αρκετά γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Η ομάδα του Γιώργου Δραγάζη, τέσσερα λεπτά πριν την ανάπαυλα κατάφερε και πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων (13-10, με το γκολ του Κουτσόπουλου), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι, πραγματοποίησαν ένα σερί 3-0, ισοφαρίζοντας σε 13-13.
Στο δεύτερο μέρος, τα Βριλήσσια ξεκίνησαν καλύτερα, παίρνοντας … κεφάλι, ωστόσο η Νέα Ιωνία ισορρόπησε εκ νέου (22-22). Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με το μεγάλο "διπλό", χάρη στο πέναλτι του Τσαγκογεώργα, έξι δευτερόλεπτα πριν το φινάλε

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-5, 7-7, 9-9, 12-10, 13-13 (ημίχρονο), 17-14, 19-16, 20-18, 21-19, 23-23, 24-25

Βριλήσσια:  Καμπούρης, Ακάλεστος 3, Λέκκας 3, Νικολίνταης, Παναγόπουλος, Αμανατίδης 1, Αντωνιάδης, Τσομπανίδης 1, Δραγάζης, Βαμβακάς 5, Πέρρος 2, Κουτσόπουλος 5, Τσίγκας, Ντουσίκος 1, Σουμπιρακούλ 3

Νέα Ιωνία: Σακάλογλου, Κούτσης, Βαλούρδος, Καμπουράκης 1, Στεφάνι, Μπίλος Κ. 2, Χρυσολώρας 1, Μπένιας, Ιατρίδης 1, Γκούλης, Γκλαβόπουλος, Οικονόμου, Δανέζης, Μπίλος Γ. 9, Τσαγκογεώργας 10, Γκούλης 1

Δίλεπτα: 7-5. Πέναλτι: 1/3- 7/9 Κόκκινη κάρτα: Ακάλεστος (τρία δίλεπτα)

Στο φύλλο αγώνα γράφτηκε: 'Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο συνοδός της Α ομάδας Χαλβατζής Κωνσταντίνος κινήθηκε απειλητικά προς το μέρος του Β ορισμένου διαιτητή Καρυδάκη Παναγιώτη με πρόθεση να τον χτυπήσει. Ο εν λόγω κύριος συγκρατήθηκε από τους υπόλοιπους της ομάδας του. Ουδεμία άλλη παρατήρηση.