Πρώτος και αήττητος παραμένει ο Ζαφειράκης - greekhandball.com

Πρώτος και αήττητος παραμένει ο Ζαφειράκης

Ο Ζαφειράκης Νάουσας δυσκολεύτηκε, όμως πήρε αυτό που ήθελε, τους δύο βαθμούς, στο εκτός έδρας παιχνίδι (28-30) με αντίπαλο τους Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης. Η ομάδα του Χρήστου Δεληχρήστου παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας του 2ου ομίλου της Α2 Ανδρών, ως αήττητη.
Οι γηπεδούχοι βρίσκονταν καθ' όλη την διάρκεια του ματς σε απόσταση αναπνοής, στο σκορ, σε σχέση με το σύνολο της Νάουσας και μάλιστα προηγήθηκαν (27-26), πέντε λεπτά πριν από το φινάλε, όμως ο πιο ποιοτικός, Ζαφειράκης, φάνηκε ψύχραιμος και αποτελεσματικός και κατέκτησε τη νίκη.

ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 28-30

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-4, 6-8, 9-10, 10-12, 13-15 (σκορ ημιχρόνου), 16-17, 18-19, 20-22, 23-24, 27-26, 28-30

ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Παπαχρήστου Η.): Καραβασίλης, Νικολαΐδης, Ξηρόπουλος, Ανδρεαδάκης 7, Γκάρας 8, Δέτσιος, Κωστόπουλος 1, Λαϊλισίδης 2, Μπασδάνης, Μπουλταδάκης 5, Ναβροζίδης 4, Οικονόμου, Χαραλαμπάκης, Χαραλαμπίδης

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Δεληχρήστος Χ.): Δάιος, Χατζηγεωργίου 4, Διδασκάλου 9, Εμμανουηλίδης, Τζουβάρας 2, Κρέξης 1, Χατζηαγαπίου, Οικονόμου, Ατσίμοβιτς 5, Μπουμπουλέντρας, Κουρουμλίδης 2, Τσαγκέρας 7

Διαιτητές: Σαπανίδης - Ηλιάδης, Δίλεπτα: 8 - 6, Πέναλτι: 2/4 - 4/5

Β. ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ

«Η χρονομέτρης άργησε κατά 8 λεπτά. Στο 28:01 λεπτό του αγώνα αποβλήθηκαν με κόκκινη κάρτα αρχικά ο προπονητής της Α' ομάδας, Παπαχρήστου Ηλίας (...), για έντονη διαμαρτυρία, ενώ είχε δεχθεί προηγουμένως παρατήρηση και στη συνέχεια ο συνοδός της Α' ομάδας, Χαραλαμπάκης Δημήτρης (...), χωρίς να δεχθεί προηγουμένως παρατήρηση».